Jakie zabawki kontrastowe wybrać dla niemowlęcia?

dziecko
.

Zabawki kontrastowe to pierwsze akcesoria, które mają wspomagać rozwój niemowlęcia. Oczywiście nie będą to typowe zabawki, ponieważ i możliwości naszego maleństwa są dużo bardziej ograniczone, niż w przypadku kilkuletniego dziecka. Niemniej jednak już w początkowym okresie życia powinniśmy zapewnić naszemu maluchowi optymalne warunki do rozwoju intelektualnego.

Atestowane i bezpieczne

Rodzice zawsze na pierwszym miejscu powinni stawiać bezpieczeństwo swojego dziecka. Dlatego kupując zabawki kontrastowe, należy zwrócić uwagę, czy produkty posiadają stosowne atesty. Może nam się wydawać, że tego typu zabawka nie jest w stanie wyrządzić krzywdy niemowlakowi. Ale czy wiemy, z jakich materiałów jest wykonana? Z pewnością dużo bardziej bezpieczną opcją będzie zakup tego typu zabawek w sprawdzonym sklepie, który oferuje atestowane akcesoria dla dzieci.

2

Czarno-białe

Chcielibyśmy za wszelką cenę uczynić życie dziecka jak najbardziej kolorowym. W początkowym okresie dużo lepszym rozwiązaniem jest pokazanie mu świata w wersji „black&white”. Oczywiście ma to swoje naukowe wytłumaczenie. W pierwszych miesiącach życia wzrok dziecka dopiero się rozwija. Dziecko „uczy się widzieć”. A najlepsze do tej nauki są duże kontrasty, a więc połączenie białego i czarnego koloru.

W pierwszych 3 miesiącach życia dziecka warto wręcz ograniczać ilość bodźców, jakie do niego docierają. I nie mówimy tu tylko o telewizji. Głośna muzyka, gwałtowne dźwięki, duża ilość różnych odgłosów czy chociażby zabawki dźwiękowe mogą doprowadzić do „przestymulowania” dziecka. Na dźwięki oczywiście przyjdzie czas, ale niekoniecznie w pierwszym etapie życia.

3

Forma ma znaczenie

Powiedzieliśmy już sobie o kolorystyce pierwszych zabawek dla dziecka. Warto także wspomnieć o formie. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów zabawek. Rodzice, kierując się miłością, chcieliby oczywiście kupić ich jak najwięcej. Nie jest to oczywiście konieczne. Wręcz przeciwnie, w pierwszych miesiącach życia dużo lepszym rozwiązaniem są najprostsze formy. Dziecko nie ma wyćwiczonego chwytu, więc warto wybierać zabawki, które w pierwszych tygodniach życia dadzą dziecku ciekawe bodźce wzrokowe, a później możliwość zabawy – np. kostki sensoryczne z gryzakiem.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są różnego rodzaju karty i książeczki z obrazkami kontrastowymi. Przesuwając je powoli przed oczami dziecka, pozwalamy mu ćwiczyć wzrok, wzmacniać mięśnie oka i przygotować się do etapu poznawania kolorowego świata. Dobrym pomysłem są także zawieszki do łóżeczka. Powinny być one jednak mocowane po prawej i lewej stronie łóżeczka. Nigdy tuż nad głową dziecka.

W pierwszym etapie życia naszej pociechy nie musimy wcale dbać o ogromne zróżnicowanie zabawek dla malucha. Pamiętajmy, że sam poród był dla niego wielką zmianą, do której musi się powoli przyzwyczaić. Nie warto w takim momencie fundować dziecku zbyt wielu bodźców. Czarno-białe zabawki kontrastowe, jakie są dostępne w sklepie OkiemMaluszka.pl, będą idealnym rozwiązaniem. Zapewnią odpowiednią stymulację, a jednocześnie będą w 100% bezpieczne dla dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 − = 10