Zaburzenia w karmieniu piersią

karmienie piersią
.

Możliwość karmienia swej pociechy piersią jest dla każdej mamy bardzo cennym i radosnym doświadczeniem. Jest to jedna z tych czynności, którą wykonać może tylko mama i która buduje między nią a maleństwem więź szczególnego rodzaju. Jednak czasem te chwile radosnej wspólnoty mogą być zakłócane przez zaburzenia związane z produkcją pokarmu.

Poniżej przedstawiam najczęściej występujące zaburzenia, jakie dokuczają mamom zakłócając rytuał karmienia dziecka.

Obrzęk piersi

Mówimy o nim, gdy pierś staje się tkliwa, twarda i bolesna. Dziecku wówczas trudno jest się przyssać do brodawki, a okres karmienia staje się dla mamy szczególnie nieprzyjemny. Aby poradzić sobie z tą przypadłością, można wesprzeć się kilkoma domowymi sposobami ułatwiającymi przetrwanie cięższych chwil:

 • przed przystawieniem dziecka dobrze jest przyłożyć do piersi ciepły okład, który zmiękczy brodawki i ułatwi przepływ pokarmu przez przewody mleczne oraz ułatwi maleństwu przyssanie się;
 • w zmniejszeniu obrzęku po karmieniu pomoże chłodny okład – w tym celu powszechnie stosowane są schłodzone w zamrażarce i przykładane do piersi liście kapusty bądź też kostki lodu;
 • dla ułatwienia systematycznego opróżniania przez dziecko wszystkich przewodów mlecznych należy pamiętać o zmianie pozycji karmienia – zapobiegnie to gromadzeniu mleka w określonych rejonach piersi.

Bolesność brodawek

Jest ona zazwyczaj wynikiem podrażnienia sutków przez częste karmienia, najczęściej zdarza się młodym mamom przy karmieniu pierwszego dziecka, co wiąże się z tym, iż wcześniej sutki nie spełniały funkcji pokarmowej i nie są w tym kierunku zahartowane. Bolesność brodawek, podrażnienie czy nawet ich popękanie prowadzi oczywiście do oporów w karmieniu. Aby sobie poradzić z tym problemem, można spróbować kilku sposobów:

 • chronić sutki przez dodatkowym podrażnieniem np. przez ubranie czy bieliznę, można w tym celu stosować specjalne kapturki na brodawki;
 • po karmieniu należy dać sutkom wyschnąć i „odetchnąć” zanim schowa się je pod biustonoszem;
 • ulgę mogą przynieść ciepłe okłady z torebek z herbatą przykładane na brodawki sutkowe – działają one ściągająco i kojąco;
 • należy myć brodawki czystą wodą bez dodatku środków myjących.

Być może powodem bolesności brodawek jest nieprawidłowe przystawienie lub ssanie dziecka. Aby wyeliminować ten problem należy:

 • sprawdzić czy maluch ssie w prawidłowej pozycji z twarzą skierowaną do piersi;
 • pamiętać o zmianie pozycji do karmienia, tak aby brodawki sutkowe były uciskane równomiernie z każdej strony.

Znacznie rzadziej występują dwa inne powikłania związane z karmieniem piersią. Są one poważniejsze od wyżej wspomnianych dolegliwości i wymagają zazwyczaj porady i interwencji lekarskiej. Są to zaczopowanie przewodu mlecznego oraz zapalenie piersi.

Zaczopowanie przewodu mlecznego

W wyniku zaczopowania przewodu mlecznego w małym segmencie piersi – zraziku gromadzi się nadmiar pokarmu powodując obrzmienie i bolesność oraz zaczerwienienie skóry w danym miejscu. Stan zaczopowania powinien być jak najszybciej skonsultowany z lekarzem z racji tego, że sprzyja on wystąpieniu reakcji zapalnej. Najprawdopodobniej do udrożnienia zaczopowanego przewodu lekarz zastosuje hormon – oksytocynę.

Zapalenie piersi

Rozwija się w wyniku pęknięcia brodawek sutkowych, które stanowią wrota dla bakterii i zarazków oraz zastoju mleka w gruczołach piersiowych (obu lub jednym z nich). Nie bez znaczenia jest także obniżona odporność karmiącej mamy w wyniku wyczerpującego porodu. Występowanie zapalenia sutka jest obserwowane znacznie częściej w przypadku kobiet, które urodziły i karmią po raz pierwszy zazwyczaj między 1 a 4 tygodniem połogu. Objawy zapalenia są poważne, prócz bolesności i obrzęku występuje zaczerwienienie sutka oraz wysoka temperatura – ok. 38-39oC i dreszcze. Postępowanie lecznicze to zazwyczaj kuracja antybiotykowa i leki przeciwbólowe.

2 komentarze


 1. Problemów jest cała masa, a najgrosze jest to, że w ich efekcie może skończyć się karmienie piersią, a to będzie bardzo smutne dla dzieciaka :/. Trzeba pamiętać od odciąganiu nie zjedzonego mleczka, bo to może skończyć się nie tylko źle, ale i boleśnie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 42 = 48