Zaczerwienienie i drobne krostki – o czym mogą świadczyć zmiany skórne na buzi niemowlaka?

dziecko
.

Na buzi niemowlaka często pojawiają się różne drobne zmiany. Kropki, krostki, swędząca i łuszcząca się skóra, czerwone plamki. Niektóre z nich to błahe sprawy, które znikną w ciągu kilku dni lub nawet godzin, inne niestety wymagają wizyty u lekarza i zastosowania odpowiednich leków czy dermokosmetyków aptecznych. Dowiedz się, o czym mogą świadczyć zmiany skórne na buzi niemowlaka.

Pokrzywka alergiczna u maluchów

Bardzo często na buzi maluszka pojawia się pokrzywa alergiczna. Jej przyczyną jest zjedzenie czegoś (przez niemowlaka lub karmiącą mamę), co ma działanie uczulające. Pokrzywka może pojawić się kilka godzin, a nawet kilka dni po zjedzeniu alergizującego pokarmu, dlatego trudno jest wykryć, co stanowi przyczynę zmian skórnych. Podrażniać mogą również kosmetyki (także te używane przez mamę, na przykład balsamy zawierające substancje zapachowe), pieluchy czy chusteczki nawilżające.

Pokrzywka to czerwone wykwity, na których pojawiają się drobne krostki. Znikają dość szybko – od kilku godzin, do kilku dni, oczywiście, pod warunkiem że pozbędzie się przyczyny uczulenia. Pokrzywka swędzi, więc maluszek może być niespokojny. Czasami zmiany skórne połączone są z problemami z brzuszkiem. Wykwity znikają po zastosowaniu maści łagodzącej. Jeśli utrzymują się przez kilka dni, należy udać się do pediatry lub dermatologa dziecięcego.

Najczęstsza przyczyna: atopowe zapalenie skóry

Obecnie niestety najbardziej powszechną przyczyną pojawiania się zmian skórnych, w tym suchości i zaczerwienienia na twarzy dziecka jest atopowe zapalenie skóry. To częsta choroba skórna dotykająca dzieci w każdym wieku, może pojawić się nawet już w pierwszych tygodniach po porodzie.

Zmiany na policzkach i ciele dziecka mają wygląd wysypki grudkowej. Skóra jest sucha i bardzo mocno się łuszczy, czasami swędzi. Nasilenie objawów można zaobserwować zwłaszcza na zgięciach łokci i kolanek. Miejsca występowania zapalenia są ciemnoczerwone. Szybko łagodzą je specjalistyczne preparaty. Ich zadaniem jest natłuszczenie skóry, nawilżenie jej i ukojenie, by zmniejszyć swędzenie. W tym wypadku konieczna jest także wizyta u lekarza i ciągłe stosowanie emolientów. Warto też sięgnąć po Specjalny Krem Natłuszczający na twarz, powieki i ciało Emotopic. Można go stosować już od pierwszego dnia życia, więc przyniesie ulgę nawet najmłodszemu maleństwu.

Objawy trądziku niemowlęcego

Krostki przy trądziku niemowlęcym wyglądają nieco inaczej. Także są czerwone i drobne, jednak mają wyraźny biały czubek. Łatwo je odróżnić od wcześniej wymienionych schorzeń, ponieważ wypryski nie zlewają się w rumień. Mogą się pojawić od kilku pierwszych dni po porodzie do kilku miesięcy. Nie są szczególnie swędzące i nie sprawiają dziecku dużego dyskomfortu. Ich pojawienie się jest wynikiem pozostałości hormonów matki w ciele dziecka.

Trądzik pojawiający się w pierwszych dniach życia dziecka najczęściej przebiega łagodnie i jest bezproblemowy. Zmiany należy przemywać codziennie na przykład pieluszką zamoczoną w ciepłej wodzie. Po 3-4 miesiącu życia dziecka krostek może być więcej i mogą nie schodzić – wtedy konieczna jest konsultacja dermatologiczna. Po podaniu antybiotyku problem powinien zniknąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 5 = 2