Jak zadbać o zdrowy i piękny uśmiech?

dieta
.

Osad i przebarwienia na zębach potrafią negatywnie wpłynąć na pewność siebie. Warto zadbać o piękny uśmiech, by w pełni cieszyć się życiem. Białe i zdrowe zęby nie tylko pozytywnie wpłyną na samopoczucie, ale zaoszczędzą też stresu i kosztów związanych z częstymi wizytami u dentysty.

Jak czyścić zęby?

Teoretycznie wszyscy wiedzą, że zęby powinno się myć co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Niestety statystyki pokazują, że niektórzy w ogóle nie myją zębów albo robią to niedokładnie. Co warto wiedzieć, aby szczotkowanie przynosiło zamierzone efekty?

– Zęby najlepiej myć po każdym posiłku, jednak nie częściej niż 5 razy dziennie, aby nie uszkodzić szkliwa i nie podrażnić dziąseł.

– Czas mycia powinien wynosić co najmniej 2 minuty. Sposób i efektywność mycia są ważniejsze niż częstotliwość szczotkowania.

– Oprócz mycia zębów warto też pamiętać o czyszczeniu języka oraz powierzchni między zębami.

Szczoteczki elektryczne oraz soniczne pomogą w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Niedokładne, powierzchowne lub zbyt rzadkie szczotkowanie może prowadzić do powstawania płytki nazębnej, która przyczynia się do chorób zębów oraz dziąseł.

Pasta do zębów – jaką wybrać?

Wybór past jest bardzo duży. Pasta nie tylko czyści zęby, ale też chroni je przed działaniem różnych czynników, wzmacnia szkliwo, łagodzi podrażnienia, a także wybiela. W skład past do zębów wchodzą substancje odpowiadające za powstawanie piany, która zmiękcza osad. Z kolei środki ścierne odpowiedzialne są za mechaniczne usuwanie osadu. Dostępne są też pasty, które mają w swoim składzie naturalne składniki o właściwościach przeciwbakteryjnych i zapobiegających tworzeniu się przebarwień i kamienia. Wśród polecanych przez stomatologów produktów do higieny jamy ustnej warto wymienić pasty Splat, Blanx czy Equilibra. Oprócz wybielania produkty tych marek wzmacniają szkliwo, usuwają osad oraz delikatnie pielęgnują wrażliwe dziąsła. Aby zapewnić zębom kompleksową pielęgnację nie należy zapominać też o stosowaniu nici dentystycznej oraz płynów do płukania jamy ustnej, które działają antybakteryjnie, odświeżają oddech i zapobiegają powstawaniu płytki nazębnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 2 =