Jakie zagrożenia czyhają na dzieci w domu?

uraz ręki
.

Do największej ilości nieszczęśliwych wypadków z udziałem dzieci, dochodzi w domu. Dzieci są ciekawe świata i jest to naturalne, lecz czasem dochodzi do tragedii. Niektóre wypadki kończą się trwałym kalectwem lub śmiercią. Dlatego zostając w domu całą rodziną, dorośli powinni zachować czujność.

Jakie są najczęstsze następstwa wypadków z udziałem dzieci?

Stłuczenia, urazy, złamania, rany i oparzenia są bardzo częstymi następstwami wypadków w domu z udziałem dzieci. Naturalną potrzebą każdego dziecka jest ruch, podczas którego dochodzi do upadków. Dlatego rodzice powinni czuwać przy dzieciach cały czas, szczególnie wtedy, gdy maluchy uczą się raczkować i chodzić, ponieważ wtedy zwiększa się ryzyko stłuczeń, złamań i rozcięć powierzchni skóry. Każdego dnia dzieci narażone są na oparzenia, szczególnie podczas gotowania i spożywania posiłków. Trzeba zachować szczególną ostrożność wtedy, gdy zostawiamy na blacie lub stole gorący napój, lub posiłek, a maluch ma możliwość wylać go na siebie. Oparzenia są jednym z najczęściej występujących wypadków z udziałem dzieci, dlatego rodzice powinni chronić je przed gorącymi napojami, rozgrzanym piekarnikiem lub żelazkiem. Niestety pomimo najlepszych chęci rodziców, wypadki wśród dzieci zdarzają się każdego dnia. Wtedy warto wiedzieć jak reagować i jak udzielić pierwszej pomocy.

Pierwsza pomoc w przypadku nieszczęśliwych wypadków w domu.

W przypadku stłuczeń, gdy nie doszło do przerwania ciągłości skóry, wystarczy zimny okład na miejsce urazu. Natomiast w przypadku krwawiącej rany, należy oczyścić ranę, ucisnąć jałową gazą i zrobić opatrunek. Gdy krwawienie jest silne i nie ustępuje, należy niezwłocznie udać się do szpitala. W przypadku oparzeń, konieczne jest schładzanie poparzonego miejsca chłodną, nigdy zimną wodą. Nie wolno natłuszczać oparzeń, zamiast tego lepiej wykorzystać specjalne pianki na oparzenia, dostępne w aptece. Złamania kończyn raczej nie są widoczne gołym okiem, a dziecko nie zawsze potrafi opisać objawy, które mu dokuczają, dlatego zawsze, gdy podejrzewamy złamanie najlepiej pojechać z dzieckiem do szpitala.

Jak wyposażyć domową apteczkę na wszelki wypadek?

Aby móc fachowo udzielić pierwszej pomocy w przypadku urazów powstałych w domu warto zaopatrzyć się w kilka podstawowych produktów. Z pewnością w każdym domu, gdzie mieszkają dzieci, powinny znaleźć się plastry, jałowe opatrunki, bandaże elastyczne, pianka z panthenolem na oparzenia oraz woreczki żelowe do używania na ciepło i zimno. Poza tym dobrze zaopatrzona apteczka zawiera środki farmaceutyczne np. Octenisept, Woda utleniona, Rivel, które będą potrzebne do odkażania ran lub oparzeń. Warto mieć do dyspozycji także chustę trójkątną oraz rękawiczki jednorazowe. Często używanym produktem może stać się żel na stłuczenia i obrzęki. Dobrze wyposażona apteczka pomoże zmniejszyć stres związany z koniecznością udzielenia pierwszej pomocy dziecku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + 1 =