Zakres wizyt domowych

lekarz
.

Lekarskie wizyty domowe są tym elementem, który w naszej rzeczywistości dosyć mocno i dynamicznie się rozwinął. Usługi świadczone w ramach tychże wizyt obejmują nie tylko wizytę lekarza, ale ponadto również:

– wizytę pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej,

– wizytę położnej podstawowej opieki zdrowotnej,

– wizytę pielęgniarki środowiska wychowania i nauczania.

Chorzy mają bezwzględne prawo do tego, aby zamówić wizytę domową.

Sytuacje, w których wizyta domowa jest zasadna

Nie każda sytuacja jest odpowiednią do tego, aby zamówić wizytę domową. W niektórych przypadkach lekarz ma prawo odmówić wizyty. Jeśli jednak mówimy o stanie zdrowia nie pozwalającym dotrzeć do placówki zdrowotnej, to wówczas lekarz nie ma prawa odmówić wizyty domowej. Takie wizyty odbywają się zarówno w normalnych godzinach pracy placówki zdrowotnej jak i w dni świąteczne, wolne od pracy oraz w godzinach nocnych. Sytuacje nagłe, zagrażające życiu pacjenta wymagają jednak skorzystania z pomocy pogotowia ratunkowego. Wizyty domowe odbywają się w ściśle określonych godzinach, ustalonych przez daną placówkę medyczną. We Wrocławiu można liczyć na całodobowe wizyty.

Co się należy w ramach wizyt domowych?

W ramach wizyt domowych można mówić o podstawowych czynnościach. Mowa jest o poradzie lekarskiej, o wypisywaniu recept, o usługach rehabilitacyjnych. Lekarz udający się na wizytę domową, powinien mieć ze sobą podstawowy sprzęt lekarski. Mowa o stetoskopie, o ciśnieniomierzu, o drukach recept. Porady i wszelkie świadczone w tym czasie usługi lekarskie są oczywiście bezpłatne i nie wymagają ponoszenia przez pacjenta żadnych kosztów.

Popularność wizyt domowych

Mówiąc o owych wizytach domowych, wskażemy w głównej mierze na usługi świadczone przez przychodnie zdrowia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Niemniej jednak wizyty domowe są usługami, które bardzo chętnie i często są świadczone przez placówki prywatne. Oczywiście są to wizyty płatne, aczkolwiek pacjent ma oczywiście świadomość kosztów, które będzie musiał ponieść. W tym względzie na pewno należy również wskazać na to, że placówki prywatne oferują swoim pacjentom w ramach wizyt domowych znacznie szerszy zakres usług medycznych. Wracając do usług świadczonych przez placówki medyczne w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, należy jasno podkreślić to, że lekarz nie ma prawa odmówić pacjentowi takiej wizyty, a jeśli odmówi, to pacjent ma prawo do złożenia stosownej skargi do wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Ten jest w stanie bardzo szybko na takie zgłoszenie zareagować. Nie można również zapominać o prywatnych wizytach lekarskich. Mieszkając we Wrocławiu możesz zamówić szybko lekarza stąd: www.lekarzobok.pl/wroclaw

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

43 + = 45