Zdrowa dieta w ciąży – ABC żywienia przyszłej mamy

ciąża
.

To, co każdego dnia ląduje na Twoim talerzu, ma ogromne znaczenie. Właściwe odżywianie staje się jeszcze ważniejsze, gdy spodziewasz się dziecka – w końcu musisz zadbać nie tylko o siebie, ale także o prawidłowy rozwój swojego maluszka. Właśnie dlatego dzisiaj skupimy się na tym, jak powinna wyglądać zdrowa dieta w ciąży. Co jeść, a z czego należy zrezygnować? Na co szczególnie zwrócić uwagę w tym wyjątkowym okresie? Podpowiadamy!

Jak powinna wyglądać zdrowa dieta w ciąży?

Zacznijmy od kilku zasad. Zdrowa dieta w ciąży wcale nie oznacza, że musisz spożywać podwójne porcje – w końcu nie jesz za dziecko, a dla niego. Takie podejście może prowadzić między innymi do nadmiernego przytycia czy mdłości i zgagi. Równie ważne jest zadbanie o to, aby codzienny jadłospis nie był monotonny. Z pewnością zależy Ci na prawidłowym rozwoju dziecka. Zrobisz to wyłącznie wtedy, gdy upewnisz się, że dostarczasz swojemu ciału wszystkie składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Oznacza to, że zdrowa dieta w ciąży musi być oparta na białku, węglowodanach, tłuszczach oraz witaminach i minerałach.

Co w takim razie jeść? Zdrowa dieta w ciąży powinna być oparta na świeżych, najlepiej nieprzetworzonych produktach. Zadbaj o to, aby na talerzu znajdowało się mnóstwo warzyw, najlepiej zielonych, które są bogactwem folianów. To właśnie one odpowiadają za prawidłowy rozwój płodu. Co więcej, upewnij się, że spożywane posiłki są źródłem witaminy D i wapnia, które są niezbędne dla zdrowia układu kostnego Twojego maluszka.

Co nie powinno znaleźć się w zdrowej diecie w ciąży?

Jak się okazuje – zdrowa dieta w ciąży polega również na wykluczeniu niektórych produktów, których spożywanie może być niebezpieczne dla zdrowia Twojego i dziecka. Z czego należy w takim razie zrezygnować podczas oczekiwania na maluszka? Zdecydowanie z sushi, jednak nie każdego. Jeśli masz ochotę na słynną japońską potrawę, to najbezpieczniejszym wyborem będą dania z rybami i owocami morza po obróbce termicznej. Dlaczego? W niektórych tego typu produktach mogą występować bakterie i pasożyty, które wywołują listerię lub toksoplazmozę.

Podobnie jest w przypadku niedokładnie upieczonych mięs czy krwistych steków, których spożywanie może powodować rewolucje pokarmowe, oraz surowych i niedogotowanych jajek. Jedzenie ich niesie za sobą ryzyko zakażenia salmonellą. Do innych produktów, które należy wykluczyć lub ograniczyć w zdrowej diecie w ciąży, zaliczamy sery pleśniowe, artykuły spożywcze zawierające izomery trans nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz, oczywiście, alkohol. Zaleca się również unikanie fast foodów czy słodyczy na margarynie i z dodatkiem mnóstwa białego cukru.

Jeśli nie masz czasu na przygotowywanie posiłków w ciąży bądź nie wiesz, jak odpowiednio zbilansować posiłki, skorzystaj z pomocy, jaką oferuje Ci catering dietetyczny WygodnaDieta.pl. Każdy z oferowanych jadłospisów układany jest przez profesjonalnego dietetyka, a posiłki przygotowywane w odpowiednio dostosowanej kuchni. Zamów dietę pudełkową bez wychodzenia z domu i ciesz się świeżymi posiłkami każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 + = 19