Znaczenie muzyki w prawidłowym rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym

dzieci
.

Muzyka łagodzi obyczaje. Powiedzenie to ma bardzo wiele wspólnego z rzeczywistością. Wrażliwość na muzykę powoduje, że człowiek ma zupełnie inne, bardziej pozytywne nastawienie do otaczającej rzeczywistości. W każdym wieku muzyka może powodować poprawę tegoż nastawienia. W wieku przedszkolnym muzyka to coś, co w sposób pozytywny wpływa na rozwój dzieci. Muzyka powinna towarzyszyć dziecku w domu, w przedszkolu jak również i w innych miejscach. Oczywiście nie chodzi o jakikolwiek rodzaj muzyki, ponieważ nie można powiedzieć, że każda muzyka łagodzi obyczaje i kształtuje określone wartości w psychice młodego człowieka.

Muzyka w wieku przedszkolnym

Wiele dzieci pierwszy większy kontakt z muzyką ma dopiero w przedszkolu. Wychowanie muzyczne to jeden z elementów programu przedszkolnego. Różnego rodzaju doświadczenia muzyczne są ukierunkowane są na twórczość muzyczną, na percepcję lub też na wykonawstwo. Potrzeby dzieci w tymże zakresie są bardzo zróżnicowane i bardzo ważnym elementem jest ich właściwe rozpoznanie. Należy także zapytać o to, jaki jest cel konfrontacji dzieci z muzyką w wieku przedszkolnym? To bardzo istotne dla ich rozwoju cele, a wśród nich należy wskazać na:

– przyzwyczajenie dzieci do obcowania z różnymi formami muzyki

– rozwijanie aktywności

– rozwijanie motywacji do podejmowania działania w kontakcie z otoczeniem

– kształtowanie emocjonalnego stosunku do otaczającej rzeczywistości

W wychowaniu muzycznym ważna jest różnorodność form. Mowa o śpiewie, kształtowaniu słuchu czy też poczuciu rytmu

Piosenki dla dzieci na kanale You Tube

Nie można uciec w dobie współczesnej od takiego tematu, jakim są piosenki dla dzieci na kanale You Tube. Ich walor wychowawczy, kształtujący wrażliwość muzyczną może być bardzo duży. Jednakże w tym względzie należy treści owych piosenek przesiewać przez sito przydatności dla każdego dziecka z osobna. Nie mamy do czynienia z pełną cenzurą tego, co znajduje się na łamach tego kanału. Tym samym nie każda piosenka dla dzieci, nie każda treść będzie tą właściwą. Ów kanał i dostępne na nim piosenki są oczywiście bardzo dobrym środkiem, aby kształtować w przedszkolaku odpowiednią wrażliwość muzyczną. Jednakże jeszcze raz należy podkreślić to, że nie każda piosenka, nie każda pozycja będzie tą odpowiednią. To należy mieć na uwadze w głównej mierze. Piosenki dla dzieci na kanale You Tube to jedna z wielu przydatnych form, narzędzi pozwalających kształtować w dziecku wrażliwość muzyczną i na pewno warto jest to narzędzie wykorzystać.

Zapraszamy po więcej piosenekj dla dzieci na  https://www.youtube.com/watch?v=8gF9U70WS-E

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 7 =