Życie w stresie i pośpiechu może powodować łupież. Jak to możliwe?

łZs
.

Problem łupieżu dla jednych jest łatwy do zwalczenia, a niektórzy zmagają się z nim całe życie. Powoduje go grzyb drożdżakopodobny, który nawet po leczeniu zakończonym sukcesem lubi powracać. Czasem przenosi się na skórę twarzy, brwi i klatkę piersiową- to łojotokowe zapalenie skóry.

Stresujące życie sprzyja nasilaniu się łupieżu. Dlaczego?

Dokładna przyczyna łupieżu nie jest do końca znana, jednak obserwuje się ten problem głównie u ludzi żyjących w miastach, czyli u około połowy populacji. Przewlekły stres, zmęczenie, używki i częste wyjazdy służbowe sprzyjają nasilaniu się łupieżu. Nadmierne drapanie skóry głowy, które jest najczęściej spowodowane dużym stresem, sprawia, że łupież staje się stałym bywalcem na skórze człowieka. Jeśli dochodzi do tego zbyt rzadkie mycie włosów, przy użyciu zbyt ciężkich, zaburzających pH głowy szamponów, problem może stać się dużo poważniejszy.

Jakie są skutki nieleczonego łupieżu?

W przypadku nieleczonego lub nieprawidłowo leczonego łupieżu tłustego może dojść do łojotokowego zapalenia skóry, które niekiedy wymaga specjalistycznego leczenia. Choroba ta charakteryzuje się zaczerwienieniem oraz silnym łuszczeniem się skóry. Zarówno zwykły łupież, jak i łojotokowe zapalenie skóry, które są nieleczone, prowadzą do wyłysienia. Na szczęście wiele przypadków łojotokowego zapalenia skóry i zwykłego łupieżu mogą zostać wyleczone w warunkach domowych, za pomocą specjalnych szamponów. Warto również wiedzieć, że nie należy stosować szamponów przeciwłupieżowych na wyleczoną skórę głowy, ponieważ może to powodować podrażnienie skóry i nawrót problemu.

Jaki szampon na łojotokowe zapalenie skóry?

W leczeniu łupieżu zwykłego oraz łojotokowego zapalenia skóry bardzo ważne jest wyeliminowanie wszystkich czynników sprzyjających tym chorobom, czyli używki, stres, ciężkie i oleiste szampony i odżywki. Ważne jest również uzupełnienie diety w cynk, wapń, żelazo, magnez, fosfor, a także witaminy z grupy B i witaminę A. Ważny jest również odpowiedni szampon na łojotokowe zapalenie skóry, czyli przede wszystkim taki, który zawiera składniki przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne np. pirokton olaminy. Dużą skutecznością cieszą się produkty zawierające np. pirytonian glinu, cynku i magnezu oraz siarczan selenu, które hamują rozwój chorobotwórczych komórek. Szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy powinien również łagodnie oczyszczać skórę głowy i włosy, a także zapobiegać łuszczeniu się skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

51 − = 49