Po pierwszym roku życia dziecko intensywnie się rozwija i bardzo szybko rośnie. W porównaniu z osobą dorosłą potrzebuje nawet 2-3 razy więcej kalorii na każdy kilogram masy ciała. Aby zapewnić dziecku prawidłowy rozwój, zaplanuj trzy dobrze zbilansowane posiłki oraz 1-2 uzupełniające (np. drugie śniadanie i podwieczorek).
Żywienie niemowląt – najważniejsze zasady
5 porcji warzyw dziennie
Warzywa dostarczają dziecku wiele witamin, w tym te z grupy B oraz witaminę C. Oprócz tego są bogatym źródłem folianów i wielu składników odżywczych – np. potasu, cynku, miedzi. Podawaj je dziecku do każdego posiłku – w ten sposób dostarczysz maluchowi potrzebnego błonnika pokarmowego oraz zadbasz o kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych.
5 porcji dziennie produktów zbożowych
Powinny dostarczać 55-60% całego zapotrzebowania na energię. Najlepiej, by były to produkty jak najmniej przetworzone, najwłaściwsze są te z pełnego przemiału. Możesz podawać dziecku kasze i kaszki, brązowy ryż, pieczywo razowe lub graham oraz płatki śniadaniowe – unikaj tych przetworzonych z dodatkiem cukru.
3 porcje dziennie mleka i jego przetworów
Odpowiednia ilość produktów mlecznych zapewnia dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości wapnia niezbędnego do prawidłowego rozwoju kości i zębów. Pamiętaj, że dziecko to nie mały dorosły, dlatego podawaj mu mleko odpowiednie dla wieku.
1-2 porcje dziennie – mięso, drób, ryby, jaja
Wymienione produkty są bogate w białko, żelazo i witaminy z grupy B. Ważne jest też to, że składniki odżywcze występujące w tych produktach są przez organizm bardzo łatwo przyswajalne. Białko zawarte w mięsie, jajach i rybach jest pełnowartościowe i potrzebne dziecku do prawidłowego wzrostu. Podawaj dziecku cielęcinę, delikatną wołowinę, schab, królika, kurczaka, indyka oraz tłuste ryby morskie (łosoś czy dorsza), a także jajka.
Żywienie niemowląt – kliknij i dowiedz się więcej.
1-2 porcje dziennie tłuszczów
Pamiętaj, że dieta uboga w tłuszcze nie jest zdrowa dla organizmu dziecka. To tłuszcze powinny zaspokajać ok. 30% zapotrzebowania na energię niezbędną podczas intensywnego wzrostu i rozwoju. Bardzo cenne są tłuszcze roślinne, które znajdują się w oliwie z oliwek i oleju rzepakowym.
Pamiętaj o wodzie
Dziecko potrzebuje ok. 1300 ml wody dziennie. Najlepiej, by była to woda bez dodatków smakowych i słodzących. Dobrze jest umożliwić dziecku stały dostęp do wody tak, by w każdej chwili mogło zasygnalizować, że chce się napić.
Różnorodność to podstawa
Od dobrze zbilansowanej diety zależy prawidłowy rozwój i zdrowie dziecka. Ważne jest więc to, by dostarczać w posiłkach wszystkich potrzebnych składników odżywczych – białek, węglowodanów, tłuszczów, witamin, i składników mineralnych (takich jak żelazo czy wapń) – oraz aby posiłki dostarczały dużo energii Twojemu dziecku.
Żywienie niemowląt – czego unikać?
Zrezygnuj z soli i cukru, gotowych, wysoko przetworzonych produktów, słodyczy i słodkich napojów (szczególnie gazowanych), a także produktów zawierających konserwanty i sztuczne barwniki. Organizm malucha przez pierwsze 1000 dni jego życia jest szczególnie wrażliwy na wszelkie szkodliwe czynniki zewnętrzne, dlatego trzeba wybierać wyłącznie składniki najwyższej jakości, ze sprawdzonych źródeł, spełniające wysokie normy dla żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci.
Permalink
To czego dziecko potrzebuje to jedno, Gorzej jest z tym co chce jeść. U mnie w cały świat niestety.