Chirurgia w onkologii – szansa na zdrowie

badania
.

W powszechnej opinii leczenie chirurgiczne zawsze wiąże się z najcięższymi chorobami. Onkologia jest pod tym względem jednak nieco inną dziedziną, ponieważ tutaj leczenie chirurgiczne bywa często działaniem w tzw. pierwszym rzucie.

Chirurgia chroni

W niektórych przypadkach zabiegi chirurgiczne wykonuje się profilaktycznie, jeszcze zanim zmiany nabiorą charakteru nowotworowego. Tak jest na przykład w przypadku polipów jelita. Ich chirurgiczne usunięcie jest działaniem profilaktycznym i z dostępnych procedur najmniej obciąża organizm pacjenta. Dokładnie ta sama zasada obowiązuje w przypadku wycinania zmian skórnych – to jeszcze mniej inwazyjny zabieg, który przeprowadza się „na wszelki wypadek”, jeśli jakieś sygnały świadczą o tym, że zmiana może w przyszłości stać się ogniskiem nowotworzenia.

Najłatwiejszy zabieg? Wyciąć

Chirurgia onkologiczna jest często najskuteczniejszym i najlepszym sposobem usunięcia nowotworów. W przypadku niektórych guzów usunięcie tkanek jest dla pacjenta mniej obciążające niż stosowanie innych metod leczenia. W ten sposób dokonuje się usunięcia węzłów chłonnych, tkanek w obrębie piersi czy tarczycy albo innych zmian, o których piszą eksperci w serwisie chirurgia-onkologia.com.pl. Teoretycznie istnieją inne procedury medyczne, które pozwalałyby walczyć z nowotworzeniem w obrębie tych tkanek, natomiast zwykle mają one więcej efektów ubocznych niż zabieg chirurgiczny.

Leczenie kolejnego rzutu

Chirurg jest potrzebny również w przypadku procedur leczniczych w zaawansowanych stadiach chorób nowotworowych. Jeśli choroba daje przerzuty, a stosowane leczenie farmakologiczne lub radiologiczne nie daje spodziewanych rezultatów albo podejrzewa się, że będzie zbyt dużym obciążeniem dla organizmu pacjenta, prowadzi się skomplikowane zabiegi chirurgiczne, zmierzające przynajmniej do ograniczenia zasięgu choroby.

Chirurgia to nie tylko najpoważniejsze operacje

W przypadku zmian nowotworowych operacje często nie mają wiele wspólnego z tymi, które widuje się fragmentarycznie w mediach. Nowoczesna chirurgia wykorzystuje endoskopy i laparoskopy, które pozwalają na ograniczenie zasięgu ingerencji w zdrowe tkanki i często znacząco obniżają czas rekonwalescencji. Część z tych „delikatnych” metod można stosować nawet w poważnych przypadkach, na przykład przy usuwaniu licznych torbieli wątrobowych. Warto więc pamiętać, że w przypadku chorób onkologicznych operacja nie zawsze jest najtrudniejszą procedurą medyczną. Przy obecnej technologii, jeśli tylko chirurg jest odpowiednio przygotowany, zabieg chirurgiczny może być najprostszą i dającą największe szanse wyleczenia procedurą medyczną. Mówienie o chirurgii jako ostateczności często tylko opóźnia podjęcie właściwego leczenia, dlatego w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej chirurg często jest – zaraz obok onkologa – specjalistą, do którego trzeba się udać na pilną wizytę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 + = 21