Czy moje dziecko ma migrenę?

migrena
.

Migrena u dzieci może być bardzo łatwo pomylona ze zwykłymi dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego. Choroba ta kojarzy się ze schorzeniem dorosłych – pulsującym, jednostronnym bólem głowy któremu mogą towarzyszyć neurologiczne objawy. Warto wiedzieć, że u dziecka przyjmuje ona inne objawy, aby w porę rozpoznać ją i skutecznie leczyć.

Migrena u dzieci może przybrać formę charakteryzującą się ostrym bólem brzucha w okolicy pępka, a także nawracającymi wymiotami i zawrotami głowy. Choć lista ta nie wyczerpuje wszystkich objawów można powiedzieć, że wymienione dolegliwości są najbardziej charakterystyczne dla choroby którą jest migrena brzuszna. Jak postępować w przypadku, gdy masz powody podejrzewać, że dziecko choruje na to schorzenie?

Czym jest migrena brzuszna?

Migrena u dzieci związana jest przede wszystkim z bardzo ostrym bólem brzucha w okolicy pępka. Kolejne objawy, które zwykle mu towarzyszą to: brak apetytu i nawracające nawet przez kilka dni wymioty. Migrena brzuszna u dzieci może przynosić także inne,  niepokojące symptomy. Należą do nich: zaburzenia mowy, lęk, problemy z utrzymaniem równowagi.

Na wystąpienie choroby najbardziej narażone są dziewczynki w wieku 5-7 oraz 10-12 lat. U dzieci między 4 a 8 rokiem życia mogą wystąpić dodatkowo: lęk bez przyczyny, oczopląs, zaburzenia równowagi i nadwrażliwość na dźwięki. Dzieci cierpiące na migrenę brzuszną są objęte o wiele wyższym ryzykiem chorowania w dorosłym życiu na  klasyczną odmianę migreny, związaną z bólem głowy.

Migrena brzuszna a zwykły ból brzucha

Jakie niepokojące symptomy mogą pomóc ci z dużą dozą pewności rozpoznać u twojego dziecka migrenę brzuszną? Bądź czujna, jeśli maluch cierpi na nawracające przez kilka dni wymioty, które nie są związane z zatruciem pokarmowym, na ból na wysokości pępka. Warto zwrócić też uwagę na szereg objawów neurologicznych takich, jak ból głowy z aurą, zaburzenia widzenia, mroczki przed oczami, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki czy zapachy.

Jak leczyć migrenę u malucha?

Leczenie dzieci może być bardzo skuteczne, ważne jest jednak, aby dobrze dobrać terapię. Kluczowe jest prawidłowe zdiagnozowanie migreny u malucha i wykluczenie wszelkich chorób układu pokarmowego. Leczenie może odbywać się z wykorzystaniem tych samych środków farmakologicznych dostępnych bez recepty, które zaleca się w terapii dorosłych, jednak o zmniejszonej dawce. Pomocne mogą być także metody naturalne.

W terapii migreny u dzieci skuteczne są takie sposoby walki z bólem, jak: akupresura, napary ziołowe, aromaterapia i stosowanie metod relaksacyjnych. Stosowane u dzieci, takie niekonwencjonalne oraz tradycyjne metody wykazują o wiele większą skuteczność niż w czasie terapii bólu u dorosłych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 30 = 39