Jesienna depresja może dopaść każdego z nas. Chłodniejsze, krótsze dni, zachmurzone niebo, deszcz wywierają spory wpływ na nastrój. Stajemy się bardziej zmęczeni, senni, coraz trudniej wstać z łóżka i poddać się codziennym czynnościom.
Obniżenie sprawności intelektualnej, smutek, rozdrażnienie, problemy z koncentracją, zniechęcenie, brak zadowolenia z czegokolwiek, wzmożony apetyt (zwłaszcza na słodycze), zwiększenie masy ciała to kolejne objawy jesiennej depresji. Nie ma nic złego w kilku dniach takiego stanu. Czasem jednak te objawy mogą coraz bardziej utrudniać życie codzienne. Brak chęci do wyjścia z przyjaciółmi czy do pracy ma negatywny wpływ na relacje interpersonalne oraz na wyniki naszej pracy. Poddenerwowanie oraz obniżona sprawność intelektualna mogą przyczynić się do konfliktów.
Dokładne przyczyny owego stanu nie są znane. Naukowcy twierdzą, że jesienne skłonności do obniżonego nastroju są ściśle związane z ludzką naturą. Promienie słoneczne stymulują organizm człowieka do wytwarzania witaminy D, produkowane są hormony odpowiedzialne za samopoczucie. W słoneczne dni ilość melatoniny spada, po zmroku zaś wzrasta. W pochmurne dni większa ilość melatoniny może powodować uczucie senności oraz dawać objawy depresji. Bardzo istotna jest także indywidualna podatność jednostki: stresujące wydarzenia, wcześniejsze występowanie smutku czy nawet predyspozycje genetyczne.
W jaki sposób radzić sobie z jesienną depresją?
Pomocne mogą być:
Zdrowa dieta bogata w mikroelementy oraz witaminy, owoce i warzywa, ryby, pełnoziarniste pieczywo, odpowiednia ilość wody oraz regularność posiłków.
Regularne ćwiczenia fizyczne: podczas ćwiczeń uwalniane są endorfiny czyli hormony szczęścia. Podwyższenie temperatury ciała powoduje obniżenie napięcia mięśniowego i spadek napięcia psychicznego. Ćwiczenia odwracają też uwagę od zmartwień i problemów. Odzyskujemy kontrolę własnego zachowania i realizujemy cele, co też przyczynia się do poprawy nastroju.
Depresja to przewlekła, ciężka choroba mająca wpływ na wiele sfer ludzkiego funkcjonowania. Jeśli objawy jesiennej depresji przedłużają się, powodują brak zainteresowania codziennymi sprawami, wycofanie, zmieniają nawyki dotyczące spania lub odżywiania konieczne jest skontaktowanie się z psychoterapeutą. Psychoterapia zajmuje się leczeniem dysfunkcji psychicznych.
Celami psychoterapii są zmiana postaw oraz zachowań pacjenta, pomoc w radzeniu sobie ze stresem, lękami, motywacja do działania, podniesienie samooceny oraz zwiększenie komfortu życia pacjenta. Podczas psychoterapii niezwykle ważny jest kontakt międzyludzki, czyli relacja pacjenta z psychoterapeutą. Może być przeprowadzana grupowo lub indywidualnie. Jest działaniem, które ma wprowadzić względnie trwałe zmiany. Gdy nie możemy sami poradzić sobie z gorszym samopoczuciem warto udać się po radę do specjalisty, który dobierze najbardziej odpowiednie metody pomocy uwzględniając indywidualne cechy pacjenta.
Więcej o jesiennej depresji znajdziesz na http://mind-spa.waw.pl/depresja/