Fluoryzacja zębów dziecka – Na czym polega i w czym pomaga

stomatolog
.

Fluoryzację zębów znają doskonale dzieci w przedszkolu oraz ich dziadkowie. Podczas odwiedzin higienistki, Maluszki zapoznają z cechami substancji i dowiadują się, że fluor ma działanie wzmacniające zęby i zmniejszające ich podatność na próchnicę. Chociaż wśród Rodziców i stomatologów zdania na temat wpływu fluoru na zdrowie są podzielone, faktem jest, że pasta zawierają tę substancję, redukuje skutki próchnicy u dzieci o 15-30% oraz wzmacnia szkliwo.

Czym jest fluor?

To niezbędny minerał dla prawidłowego rozwoju zębów u dzieci. Bakterie przebywające w jamie ustnej w połączeniu z cukrem produkują kwas, który powoduje uszkodzenia zębów oraz szkliwa. Fluor chroni je przed negatywnymi skutkami działania kwasu i pozwala odwrócić proces rozwoju próchnicy. Zadaniem Rodzica jest troska o to, by Maluszek pił dużo wody z fluorem i używał pasty z jego zawartością. By dowiedzieć się, czy woda pitna jest fluoryzowana, należy skontaktować się z Urzędem Gospodarki Wodnej. Jeżeli nie, ten profilaktyczny zabieg można wykonywać regularnie w obecności stomatologa.

Po pierwsze: zapobiegać!

Nawet jeżeli zęby Maluszka wydają są zdrowe, nie można lekceważyć zagrożenia próchnicą, która jest poważną, zakaźną chorobą bakteryjną. Atakuje ona tkanki zęba i w konsekwencji powoduje ubytki. Niestety, pierwsze zmiany próchnicowe nie są widoczne dla oka Rodzica w domowych warunkach. Nie zawsze objawia się ona czarnymi plamami na zębach, dlatego wymagane są kontrolne wizyty u stomatologa dziecięcego. By ochronić zęby przez atakami próchnicy stomatolog może zalecić zabieg fluoryzacji.

Fluoryzacja krok po kroku

Przed zabiegiem lekarz stomatolog przeprowadza dokładne, gruntowne oczyszczanie zębów. Wykorzystuje w tym celu profesjonalna pastę bądź skaling. Sama fluoryzacja polega na nałożeniu fluoru na powierzchnię zębów. Substancja występuje w postaci pianki, żelu lub lakieru i jest rozprowadzana specjalistycznym pędzelkiem. Zabieg nie powoduje dyskomfortu u dziecka, jest całkowicie bezbolesny i przez większość Maluszków bardzo dobrze tolerowany. Trwa krótko, bo na jego wykonanie pedodonta poświęca kilka minut, dzięki czemu nie doprowadza do rozproszenia lub zaniepokojenia dziecka. Po zakończonym zabiegu nie można jeść i pić przez około 1,5 – 2 godziny oraz nie myć zębów przez 12 następnych godzin (jedynie je wypłukać). Fluoryzację należy powtarzać co około 4-6 miesięcy, by nie doprowadzić do ryzyka wystąpienia próchnicy. W efekcie mineralizuje ona oraz wzmacnia zęby, dzięki czemu przeciwdziała rozwojowi próchnicy.

Nie myl z lakowaniem

Lakierowanie zębów fluorem jest często mylone z podobnie brzmiącym zabiegiem – lakowania zębów. To także zabieg profilaktyczny, polega on natomiast na wypełnianiu bruzd zębów trzonowych i przedtrzonowych lakiem szczelinowym. To właśnie bruzdy powierzchni zębów są najczęstszym miejsce zogniskowania próchnicy.

A gdy pojawi się ubytek…

Gdy zęby zostaną zainfekowane próchnicą, należy przeciwdziałać jej rozprzestrzenianiu. Zabiegiem wykonywanym w wielu gabinetach dentystycznych jest lapisowanie zębów za pomocą azotanu srebra, który ma działanie bakteriobójcze.

Dzieci są szczególnie narażone wystąpienie próchnicy, dlatego odpowiedzialnością Rodzica są regularne wizyty u stomatologa. Dzięki konsultacji możliwe jest podjęcie zabiegów profilaktycznych, które zmniejszają bądź eliminują zagrożenie ubytkami. Najbardziej popularnym z nich jest fluoryzacja, za pomocą której bakterie nie osiadają na zębach. Rodzicu, próchnicę zębów u Maluszka łatwo przeoczyć. Zadbaj o uśmiech swojej Pociechy.

Artykuł powstał na podstawie: http://www.stomatologiadziecieca.com/leczenie-dzieci/profilaktyka/fluoryzacja/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 63 = 64