Czy istnieją jeszcze rodzice, którzy nie wiedzą, że fotelik samochodowy dla dziecka to absolutna konieczność? Według polskiego prawa dzieci do 150 cm wzrostu i 36 kg wagi muszą podróżować w fotelikach. Mandat za niestosowanie się do tej zasady wynosi 150 zł i 3 pkt karne. Chociaż wraz z wiekiem dziecka wzrasta pokusa pozbycia się niewygodnego gadżetu z auta, większość rodziców stosuje się do polskiego prawa. Nadal pojawiają się jednak wątpliwości co do tego w jaki sposób foteliki samochodowe powinny być montowane. Czy zawsze tyłem do kierunku jazdy? Od kiedy maluch może podróżować zwrócony do przodu?
Na początku tylko tyłem
Pierwsza podróż samochodem nowonarodzonego człowieka odbywa się zazwyczaj już w trzeciej lub czwartej dobie jego życia. Czyli w dniu, w którym mama i noworodek opuszczają szpital. Nawet jeśli jest on oddalony kilka minut jazdy od domu, nie warto ryzykować. Noworodek musi być przewożony w odpowiednim dla niego foteliku. Te pierwsze modele, zwane potocznie łupinami, mają wygodne rączki do przenoszenia i często służą jako nosidło. Można je też zamontować do stelaża wózka.
Takie foteliki samochodowe montuje się tylko tyłem do kierunku jazdy. Najlepiej zrobić to także na tylnym siedzeniu auta, które daje dużo większe bezpieczeństwo w przypadku kolizji. Tą regułę narzuca również polskie prawo, które jasno stanowi, że foteliki do przewożenia niemowląt można zapinać tylko tyłem. Z łupiny maluchy dość szybko wyrastają, z reguły przed 15 miesiącem życia. Maksymalna waga dziecka w takim foteliku to 13 kg.
Przodem? Im później tym lepiej
Gdy dziecko wyrasta z łupiny najczęściej trafia do fotelika samochodowego o przedziale wagowym 9-18 kg. Ma tutaj więcej miejsca, może się poruszać i podziwiać widoki za oknem. Nie ma żadnych przepisów zabraniających zamontowania takiego modelu przodem do kierunku jazdy. Mimo to warto jak najdłużej wozić dziecko tyłem do kierunku jazdy. Wynika to z troski o jego zdrowie i życie. Z wielu badań i testów zderzeniowych wysnuć można tylko jedną tezę – jazda tyłem jest dla dziecka bezpieczniejsza. Podczas kolizji działające siły rozkładają się na powierzchnię pleców malucha zmniejszając ryzyko urazów, chroniąc zwłaszcza głowę i szyję. Przodem do kierunku jazdy, w trakcie uderzenia, głowa dziecka gwałtownie opada na dół, a następnie wraca. To może mieć katastrofalne skutki.
Jakość gwarancją bezpieczeństwa
Ważniejsza od tego, czy fotelik samochodowy jest zamontowany przodem czy tyłem, jest jego jakość. Na sprzęcie, który ma dbać o życie dziecka nie warto oszczędzać. Tym bardziej, że najlepsi producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rodziców i proponują modele, które można obracać. Dowodem na to, że za jakość nie trzeba przepłacać jest marka Colibro, której oferta dostępna jest tutaj https://colibro.eu/pol_m_Foteliki-samochodowe-168.html
Na szczególną uwagę zasługują modele:
– Colibro Omni Dove,
– Colibro Omni Onyx,
– Colibro Primo Granito.
Wybierając model idealnego fotelika należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem. Nie można jednak bagatelizować także wygody małego człowieka oraz rodziców. W końcu dłuższe podróże z maluszkiem wymagają od nich nie lada kreatywności. Dlatego tak sprytnym rozwiązaniem są foteliki obrotowe.