Gry edukacyjne – rozwój przez zabawę

zabawa
.

Dziecko uczy się nowych pojęć i umiejętności praktycznie od dnia narodzin. Uczy się przez obserwację czy też nieustanne próby powtarzania pewnych ruchów i czynności. W pierwszych latach życia dziecka można w znacznej mierze wspomagać proces zdobywania nowych umiejętności, wykorzystując edukacyjne zabawki. To od razu pokazuje, że praktycznie zawsze będzie to nauka przez zabawę, wspomaganą odpowiednimi akcesoriami.

Zabawki edukacyjne dla dzieci w wieku do 2 lat

Zabawki i gry edukacyjne dla małych dzieci powinny przede wszystkim być wykonane w taki sposób, aby wzbudzić zainteresowanie dziecka: kształtem zabawki, jej kolorem czy innymi cechami. Gry, układanki, zgadywanki czy puzzle dla 2 latków powinny posiadać raczej proste kształty i wyraziste kolory. Oczywiście wskazane jest, aby były wykonane z naturalnych materiałów. Jeśli dziecko zainteresuje się takim przedmiotem, nauka nowych umiejętności będzie procesem całkowicie naturalnym.

Rodzicie i opiekunowie dzieci mają do wyboru wiele zabawek, które posiadają wszystkie wymienione cech i mogą znaleźć tego typu zabawki w wielu sklepach. Jednym z przykładów jest Księgarnia Edukacyjna.

Rozwój umiejętności dziecka

Zręczność

Zabawki edukacyjne pomagają w wielokierunkowym rozwoju dziecka. Jedną z doskonalonych umiejętności jest zręczność, którą  dziecko rozwija dzięki różnego rodzaju układankom i mozaikom, które wymagają dopasowania do siebie stosunkowo niewielkich – jak na wiek dziecka – elementów. Do tego rodzaju zabawek należą także puzzle dla 2 latków. Zabawki z tej grupy rozwijają między innymi zręczność i precyzję ruchów dziecka. Uczą także koncentracji oraz rozpoznawania kształtów i kolorów.

Zapamiętywanie

Inną cechą, której rozwój wspierają gry edukacyjne jest pamięć. Zabawki, które wspierają rozwój intelektualny dziecka to różnego rodzaju zgadywanki i zagadki. Pomagają rozwijać zdolności zapamiętywania, koncentracji a ponadto zwykle są doskonałą okazją do przyswojenia przez dziecko nowych terminów i nazw, skojarzenia tych nazw z konkretnymi obiektami, np. zwierzętami, częściami ciała, owocami itp. Tego rodzaju zabawy przygotowują dziecko do późniejszych etapów jego rozwoju, kiedy już w sposób nieco bardziej samodzielny zaczyna poznawać świat.

Koncentracja

Każda zabawa, która wymaga od dziecka choć minimum wysiłku umysłowego, rozwija w nim zdolności koncentracji i skupienia się na wykonywanej czynności. Warto przy tym zauważyć, że dziecko potrafi z pasją wykonywać wielokrotnie to samo zadanie. Na przykład puzzle dla 2 latków to zabawka, którą dziecko nie jest znudzone po pierwszym ułożeniu: dziecko potrafi wiele razy (nawet wielokrotnie jednego dnia) układać ten sam zestaw, bez oznak jakiegokolwiek znudzenia. Każde skompletowanie układanki to kolejny mały kroczek w rozwoju malucha. Oczywiście z czasem powinno się zapewnić dziecku inne, a stopniowo trudniejsze zadania.

Ilość zabawek i gier edukacyjnych jest jest ogromna. Przykłady dostępne pod adresem https://ksiegarnia-edukacyjna.pl/pol_m_Zabawki-_Wiek_0-2-lata_-2-lata_Gry-i-puzzle_Gry-edukacyjne-10497.html spełniają opisywane cechy, choć nie wyczerpują możliwości wyboru, jakie mają rodzice i opiekunowie. To dobrze, że możliwości wyboru są tak duże, ponieważ rozwój dziecka warto i należy wspomagać. Taka nauka przez zabawę z pewnością zaprocentuje w kolejnych latach dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 5