Infekcje intymne u małych dziewczynek mogą być wywołane przez wiele czynników. Niewłaściwa higiena, podrażnienia spowodowane uczuleniem, zbyt duży odstęp między zmianami pieluszki, antybiotykoterapia – to tylko niektóre z nich. Czy infekcjom można zapobiec?
Infekcje intymne – bolesny problem
Zapalenie pochwy i inne infekcje intymne to problem, który może dotyczyć nawet niemowlaka. Nabłonek w miejscach intymnych jest u małych dzieci wyjątkowo delikatny – nietrudno więc o uszkodzenia czy zakażenia. Uciążliwe swędzenie okolic intymnych, ból podczas siusiania, zaczerwienienia i opuchnięcia, upławy – to najczęstsze dolegliwości, towarzyszące infekcjom. Czy wiesz, że możesz uchronić przed nimi swoje maleństwo? Sprawdź, w jaki sposób!
Regularne przewijanie
Ciepło i wilgoć panujące pod pieluszką sprzyjają namnażaniu się bakterii oraz powodują podrażnienia skóry, co przyczynia się do powstania infekcji. To dlatego tak ważne jest regularne, częste przewijanie. Pieluszkę należy zmieniać przynajmniej co trzy godziny i od razu, jeśli maluszek zrobi kupę. Bakterie kałowe to jeden z najczęstszych sprawców bolesnym dolegliwości.
Bezpieczne kosmetyki
Pamiętaj o stosowaniu kremu do przewijania. Jego zadaniem jest nie tylko zwalczanie czynników powodujących podrażnienia i zaczerwienienia, lecz także ochrona delikatnej skóry pomiędzy zmianami pieluszki. Do kąpieli wybieraj wyłącznie preparaty o hipoalergicznej recepturze, dedykowane niemowlętom. Nie zapominaj o tym, że pH okolic intymnych u małych dziewczynek jest neutralne lub zasadowe – nie można więc stosować płynu do higieny dla dorosłych. Poszukaj preparatów opracowanych specjalnie do pielęgnacji skóry noworodków i niemowląt – normalizujących florę bakteryjną i ograniczających namnażanie się bakterii (np. Mustela STELATRIA®).
Właściwa higiena
Przestrzeganie zasad higieny także minimalizuje ryzyko infekcji intymnych u maluszków. Podczas przewijania dokładnie oczyszczaj pupę dziecka, wykonując ruch od warg sromowych w kierunku odbytu – nigdy odwrotnie, ponieważ bardzo łatwo można wówczas przenieść bakterie kałowe do pochwy. Zasada obowiązuje także w przypadku podcierania się. Jeśli Twoja córka samodzielnie korzysta już z toalety, wyjaśnij jej, jak prawidłowo powinna wycierać pupę.
Odpowiednia bielizna
Po etapie pieluszek i pieluchomajtek przychodzi pora na tradycyjne majteczki. Bielizna nie powinna być zbyt obcisła ani wykonana ze sztucznych tkanin – to najkrótsza droga do podrażnień.
Obserwacja
Wielu poważnym infekcjom można zapobiec, w porę rozpoznając ich pierwsze objawy. Obserwuj swoje dziecko. Podczas przewijania czy kąpieli oglądaj wargi sromowe, aby upewnić się, że nie są zaczerwienione ani spuchnięte. Sprawdzaj, czy na majteczkach nie znajdują się plamki wydzieliny. Nie lekceważ również tego, że córeczka często drapie się w okolicy krocza czy ma problemy z oddawaniem moczu. Postaraj się jak najwięcej dowiedzieć na temat dokuczających jej dolegliwości i w razie potrzeby – skonsultuj się z pediatrą.
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat przyczyn i objawów infekcji intymnych u dziewczynek oraz poznać najlepsze sposoby pielęgnacji okolic intymnych, koniecznie zajrzyj tutaj.