Kaszki Nestlé? Dobry wybór!

kaszka
.

Według aktualnie obowiązujących schematów żywienia – rozszerzanie diety dziecka o kaszki można zacząć już w 5. miesiącu życia malucha. Kaszki dla niemowląt to, dokładnie rozdrobnione ziarna zbóż, dodatkowo wzbogacone składnikami mineralnymi i witaminami. Jakie kaszki zaserwować dziecku, o jakiej porze dnia i z czym je podawać? Oto kilka podstawowych informacji dla początkujących zjadaczy kaszek.

Kaszki bezglutenowe czy z glutenem?

Kaszki glutenowe należy wprowadzać między 17. tygodniem życia (czyli mogą być podawane dziecku już w 5. Miesiącu życia) a 12. miesiącem życia. Przez pierwsze 3-4 tygodnie wystarczy jedna łyżeczka manny dodawana do zupek lub mleka modyfikowanego. Jeżeli w ciągu tych kilku tygodni nie zaobserwujemy negatywnych reakcji ze strony niemowlęcego organizmu (np. bólów brzuszka, czy biegunek) – możemy zacząć stopniowo zwiększać ilość glutenu w codziennym menu. Gluten zawierają również: kaszka jęczmienna, kuskus, a także kleik pszenny.

Kaszkowe ABC

Rozszerzając dietę dziecka o kaszki – można sięgnąć po „normalne” kasze lub skorzystać ze specjalistycznych produktów, przygotowanych z myślą o niemowlętach i małych dzieciach. W wypadku tych drugich mamy do dyspozycji kaszki, których proces produkcji jest dokładnie monitorowany (od początku do końca) i podlega wyśrubowanym przepisom. Kaszki dla maluchów to najczęściej łatwe do przygotowania produkty typu instant, które wystarczy połączyć z odpowiednią ilością wody lub mleka modyfikowanego. Na opakowaniach kaszek znajdziemy szczegółowe informacje na temat właściwego przygotowania danego produktu (proporcji mleka lub wody i proszku) oraz sposobu jego przechowywania po otwarciu (większość kaszek powinna zostać zużyta w ciągu dwóch tygodni po otwarciu, przy czym – opakowanie każdorazowo musi być szczelnie zamknięte i leżeć w suchym, zacienionym miejscu). Kaszki dla niemowląt należy zawsze przygotowywać zgodnie z instrukcją oraz stosując się do zaleceń pediatry lub producenta w kwestii wielkości jednorazowych porcji dla malucha w określonym wieku – w ten sposób będziemy pewni, że posiłek jest odpowiednio treściwy i sycący. Kaszki można oczywiście przygotować w formie posiłku gęstszego, który zaserwujemy maluchowi za pomocą łyżki lub w postaci półpłynnej, którą podamy w butelce ze specjalnym smoczkiem.

Kaszki do zadań specjalnych

Nestlé jest producentem specjalistycznej żywności dla dzieci, a kaszki Nestlé cieszą się uznaniem niemowląt i zaufaniem mam. W ofercie marki znajdziemy m.in. kaszki bezmleczne, mleczno-ryżowe i mleczno-pszenne. Kaszki wzbogacono owocowymi dodatkami, dzięki czemu posiłki są bardziej wyraziste w smaku. Kaszki Nestlé możemy podawać niemowlętom już po ukończeniu przez nie 4. miesiąca życia – w tej kategorii wiekowej znajdziemy np. kaszki ryżowe w 3 wersjach smakowych: Banan, Malina i Owoce leśne, a także kaszkę mleczną mannę (więcej informacji o niej np. na: http://babyonline.pl/nestle-kaszka-mleczna-manna,katalog-produktow-produkt,2059,38,r19.html).

Maluchom, które skończyły pół roku życia możemy zaproponować kaszkę mleczno-pszenną z biszkoptami. W ofercie marki Nestlé znajdziemy również kaszki do zadań specjalnych, skomponowane tak, by jak najlepiej odpowiadać na specyficzne potrzeby dziecięcego organizmu. Kaszki z serii „Zdrowy brzuszek” zawierają 2, 5 lub 8 zbóż i zostały wzbogacone o ekstrakt z kwiatu lipy (łagodzi smak kaszki, sprzyja wyciszeniu i uspokojeniu) lub suszoną śliwkę (zawartość naturalnego błonnika wspomaga pracę jelit). Kaszki „Dzień dobry” i „Dobranoc” przygotowano tak, by pozwalały smacznie zacząć dzień i pysznie go zakończyć, zapewniając pełnowartościowe śniadanie (dostarczające energii na cały poranek) i sycącą kolację (nie obciążającą brzuszka dziecka i pozwalającą spokojnie przespać noc).

Różnorodność rodzajów i smaków kaszek pozwoli każdemu rodzicowi wybrać tę idealną dla dziecka. Eksperymentujcie razem! Kilkumiesięczny maluch z radością zamiesza własną łyżeczką w niejednej kaszce.

Przeczytaj też o słoiczkach dla dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1