Kiedy spodziewać się pierwszych ząbków i jakie objawy świadczą o ząbkowaniu?

ząbkowanie
.

Pierwszy ząb zwykle pojawia się u niemowlęcia około 6 miesiąca życia. Jest to zmienne osobniczo, podobnie jak kolor włosów czy oczu. Nie należy się więc martwić, jeżeli proces ząbkowania rozpoczyna się nieco wcześniej lub później. Najczęściej w pierwszej kolejności pojawiają się siekacze przyśrodkowe (jedynki), następnie siekacze boczne (dwójki), trzonowce pierwsze (czwórki) i kły (trójki). Około 2-3 roku życia wyrzynają się trzonowce drugie (piątki). Niestety dla dziecka proces wyrzynania się mleczaków bywa nieprzyjemny. Rosnące zęby drażnią tkanki miękkie w jamie ustnej i powodują dyskomfort, swędzenie dziąseł i ból. Dziecko jest wówczas rozdrażnione, marudne i płaczliwe. Bardziej się ślini, wkłada rączki do buzi, gorzej śpi i niechętnie przyjmuje pokarmy. Niektóre dzieci reagują na ząbkowanie podwyższoną temperaturą ciała.

Gryzaki

Gryzaczkom mówimy zdecydowane tak. Najlepszym wyborem będzie wypełniony płynem, schłodzony wcześniej w lodówce (nie w zamrażalniku!). Jest to sprawdzona i bezpieczna metoda zwalczania dolegliwości związanych z ząbkowaniem.

Nakładki do masażu dziąseł

To kolejna skuteczna opcja. Są dostępne w aptekach i sklepach z artykułami dla dzieci za niewielkie kwoty. Trzeba pamiętać, aby masaż wykonywać z delikatnością i wyczuciem. Bardzo istotne jest to, żeby nakładkę do masażu utrzymywać w czystości i tym samym nie narażać niemowlęcia na dodatkowy dyskomfort związany z infekcją.

Żele z lidokainą

Lidokaina jest substancją miejscowo znieczulającą. Każdy z nas zna ją jako środek stosowany do znieczuleń w stomatologii czy chirurgii. Żele z lidokainą dostępne są bez recepty. Niewątpliwie są to preparaty skuteczne, trzeba jednak pamiętać o tym, że tak jak inne leki, mają szereg działań niepożądanych. Zwłaszcza jeśli są stosowane niezgodnie z zaleceniami producenta dotyczącymi częstości dawkowania. Bardzo szybki, lecz krótkotrwały efekt może dawać możliwość łatwego przedawkowania i tym samym stwarza ryzyko poważnych powikłań ogólnych. Lidokaina może być przyczyną zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego i układu krążenia. Ponadto, u części stosujących ją osób stwierdza się niebezpieczne reakcje uczuleniowe. Ostrożnie należy także stosować preparaty z benzokainą. Jest to także miejscowo działający środek znieczulający i również może prowadzić do reakcji nadwrażliwości.

Żel bioadhezyjny

Ciekawą propozycją może być żel bioadhezyjny zawierający np. poliwinylopirolidon, kwas hialuronowy .Taki żel działa miejscowo, szybko tworzy stabilną, dobrze trzymająca się dziąsła warstwę chroniącą  przed uczuciem dyskomfortu i bólu. Dodatkowo łagodzi podrażnione dziąsło. Warto zwrócić uwagę na sposób aplikacji, na rynku od niedawna dostępne są produkty zawierające specjalnie opracowane dla dzieci  aplikatory, np. z silikonowymi wypustkami, które nie tylko zapewniają higieniczne podanie żelu, ale i dodatkowo można masować nim dziąsło. W składzie produktu dla dzieci na ząbkowanie nie powinno być substancji drażniących, takich co do których doniesienia medyczne są niejednoznaczne, a także nie powinny zawierać, cukru, alkoholu czy konserwantów (np. parabenów).

Leki przeciwbólowe podawane doustnie lub doodbytniczo

Zawiesiny doustne lub czopki z substancją przeciwbólową np. ibuprofenem lub paracetamolem nie powinny być stosowane długotrwale gdyż rozprowadzane są z krwią do całego organizmu i podawane w nadmiarze mogą na niego oddziaływać negatywnie. Jednak jako doraźna pomoc przy nasileniu objawów sprawdzą się dobrze. Z pewnością pomogą przespać spokojnie noc zarówno dziecku jak i rodzicom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 1 =