Kim jest ginekolog położnik?

lekarz
.

Ginekologia to bardzo ważna specjalizacja medyczna, której celem jest profilaktyka i leczenie chorób w obrębie kobiecego układu płciowego. Do zadań ginekologa należy m.in. okresowa kontrola stanu zdrowia matki i płodu w okresie ciąży, a także dobór optymalnej antykoncepcji, leczeniem schorzeń wywołujących niepłodność, a także zapobieganie występowaniu poważnych chorób kobiecych.

Kto może zostać ginekologiem położnikiem?

W nomenklaturze medycznej termin ginekolog położnik oznacza jedną specjalizację. Chcąc ją zdobyć, przyszły lekarz musi skończyć studia medyczne o kierunku lekarskim, odbyć stosowny staż, a także zdać Lekarski Egzamin Końcowy. Na tym jednak nie koniec, gdyż specjalizacja ginekologiczno – położnicza trwa kolejne 6.5 roku, w trakcie których lekarz odbywa zajęcia teoretyczne i praktyczne. Po upływie tego czasu zdaje on egzamin specjalizacyjny, który otwiera mu drogę do dalszej, samodzielnej praktyki lekarskiej.

Czym zajmuje się ginekolog położnik?

Czym zajmuje się ginekolog położnik? Zadaniem specjalisty jest świadczenie podstawowej opieki medycznej kobietom na różnych etapach ich życia (od okresu dojrzewania), a także kontrola stanu zdrowia matki i jej dziecka w okresie ciąży. Do obowiązków specjalisty należy m.in. diagnozowanie schorzeń, zlecanie badań, a także – jeśli zachodzi taka potrzeba – kierowanie do innych specjalistów w celu dalszych konsultacji. Należy podkreślić, że podstawowym zadaniem ginekologa położnika jest opieka nad ciężarną, a także udzielanie jej stosownych wskazówek dotyczących pierwszych miesięcy po porodzie. W razie potrzeby uczestniczy on również w akcji porodowej. Do najważniejszych badań okresowych kobiet w ciąży należy USG w ciąży.

Dodatkowe obowiązki

Praktycznie każdy ginekolog położnik świadczy swoje usługi w ramach prywatnej praktyki lekarskiej. Może on również pracować w publicznych i prywatnych przychodniach, szpitalach, a także klinikach. Do obowiązków specjalisty należy również leczenie takich schorzeń jak np. cukrzyca, aczkolwiek jedynie w powiązaniu z ciążą. Zadaniem ginekologa położnika może być też asystowanie ciężarnej w trakcie porodu, aczkolwiek wiąże się to najczęściej z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty. W przypadku wystąpienia tzw. ciąży patologicznej lub też innych, groźnych dla zdrowia i życia kobiety objawów, ginekolog położnik ma obowiązek skierowania jej na dodatkowe badania szpitalne.

Podsumowując, praca ginekologa położnika jest niezwykle odpowiedzialna, aczkolwiek wiąże się też z wysokim statusem społecznym. Co ciekawe, sporą część tych specjalistów stanowią mężczyźni, co – z punktu widzenia niektórych kobiet – wiąże się z dodatkowym dyskomfortem psychicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

52 − 43 =