Lot paralotnią – ciekawy pomysł na weekend

lot
.

Oderwać się od ziemi i polecieć… Lot paralotnią może spełnić marzenie o lataniu, dostarczyć wrażeń, które długo będzie się wspominać i które pozwalają poczuć smak życia. Takie doświadczenie może być także początkiem wielkiej przygody i pasji.

Latające skrzydło – Paralotnia

Paralotnia jest rodzajem miękkiego szybowca. Tak jak on, pozwala latać z wykorzystaniem sił natury bez korzystania z napędu silnika. Konstrukcja paralotni wywodzi się wprost od sterowanych spadochronów szybujących, jednak jej budowa została znacznie zmodyfikowana. Głównym nośnym elementem jest miękkie skrzydło samopompujące się przepływającym pod nim powietrzem.Powierzchnia rozłożonego skrzydła wynosi od ok. 20 do 30 m2, a w modelach przeznaczonych do lotu dwóch osób nawet do 44 m2. Maksymalna wysokość, na jaką może unieść się paralotnia to około 4000 metrów, jednak podczas lotów turystycznych osiąganą wysokością jest najczęściej 400 do 800 metrów. Prędkość latania wynosi od około 30 do 70 km/h, a opadania w swobodnym locie około 1,5 m/s. Aby przedłużyć lot, do paralotni można dodać silnik plecakowy. Dzięki sile pchającej wytwarzanej przez śmigło, możliwe jest wznoszenie się, a także utrzymywanie poziomego toru lotu. Paralotnia umożliwia również dodanie innego typu wyposażenia, które pozwala np. na loty dwuosobowe – pilota z pasażerem. Są to tzw. loty tandemowe.

Loty tandemowe – raźniej

Loty tandemowe paralotnią pomyślane są jako spokojne loty widokowe. Na czas lotu pilot i pasażer wkładają uprząż przypominającą plecak i wyposażoną w specjalne taśmy, które zabezpieczają przed wypadnięciem. W trakcie lotu tandemowego pasażer podczepiony jest z przodu, przed pilotem. W oferowanych lotach widokowych bez silnika, długość lotu uzależniona jest od warunków atmosferycznych i zazwyczaj trwa kilkanaście minut. Loty tandemowe są wykonywane przy spokojnej pogodzie, kiedy nie wieją silne wiatry i lecący nie są narażenie na turbulencje. Do lotu paralotnią wystarczy zbocze górki, ale do wzbicia się w powietrze korzysta się także z wyciągarki, która podrywa paralotnię w górę z wykorzystaniem liny.

Start i lądowanie odbywa się na własnych nogach. Przelot nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań, a przed lotem pasażer otrzymuje krótkie przeszkolenie. Na czas lotu należy zaopatrzyć się w ciepłe ubranie – długie spodnie i bluzę lub kurtkę z długim rękawem. Odpowiednie będą również wyższe buty, które usztywniają kostkę, co jest niezwykle istotne podczas startu i lądowania. Obuwie dobrze opinające kostkę zabezpiecza przed jej skręceniem w razie potknięcia. Co do wymagań zdrowotnych i kondycyjnych, ważny jest ogólnie dobry stan zdrowia. Niektóre z chorób, m.in. epilepsja, omdlenia czy choroby serca wykluczają loty tandemowe paralotnią. Wymagania mogą pojawić się odnośnie minimalnego i maksymalnego ciężaru ciała pasażera oraz jego wieku. Często loty możliwe są dla osób od 16 roku życia, przy czym osoby niepełnoletnie powinny mieć pisemną zgodę opiekuna.

Loty tandemowe – cena i rozwaga

Jeśli chodzi o loty tandemowe cena najczęściej zależy od długości lotu, zaczyna się od ok. 200 – 250 zł. Czas trwania lotu wynosi ok. 15 do 20 minut, choć możliwe są loty dłuższe. Po oderwaniu się od ziemi można podziwiać wspaniałe widoki, jednak należy pamiętać, iż paralotniarstwo należy do grupy sportów ekstremalnych, z uprawianiem których wiąże się określone ryzyko. Loty tandemowe realizowane są z przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa, niemniej mogą pojawić się urazy – do najczęstszych należą kontuzje nóg powstałe podczas startów lub lądowań.

Loty tandemowe – Flyingman.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 1 =