Fenomen produktów uszytych z minky przybył do Europy z USA i w mgnieniu oka zyskał aprobatę wśród rodziców i ich dzieci, i to właśnie ta grupa docelowa stanowi największy odsetek jego wszystkich użytkowników. Oryginalny materiał minky produkuje amerykańska firma Shannon Fabrics. Producent sprzedaje swój produkt przede wszystkim na tzw. „tłuste ćwiartki”, co przekłada się na kawałek materiału o wymiarach ok. 72 x 50 centymetrów, zazwyczaj o gramaturze 400g/m2, choć pojawiają się również materiały o oznaczeniach 370 i 380g/m2.
Z czego powstaje minky?
Tkanina z wypustkami, bo tak często określany jest materiał minky, to rodzaj polaru lub pluszowej dzianiny wykonanej w całości z poliestru, ale o wiele przyjemniejszej w dotyku i znacznie bardziej atrakcyjnej w wyglądzie niż typowy polar, czy tradycyjny plusz. Za pomocą nowoczesnych technologii, materiał ten wykonuje się z bardzo cienkich włókien poliestrowych o grubości znacznie mniejszej niż ludzki włos. Minky nie jest wytworem naturalnym, a pomimo to cechują go unikalne właściwości – i to właśnie dzięki nim minky cieszy się dużym gronem entuzjastów.
Minky – kilka słów o wytłoczeniach
Gdy po raz pierwszy stykamy się z tym materiałem nasz wzrok przyciągają regularnie występujące na tkaninie wypustki, które zdobią całą jej powierzchnię. Materiał minky może posiadać wytłoczone kropki (z angielskiego – minky dots) i to one są najbardziej popularne, ale minky można spotkać w wersji z wytłoczonymi serduszkami (w oryginale – minky hearts) zamiast kropek oraz z gwiazdami (z ang. – minky stars). W obiegu znajduje się również gładki materiał, który nie posiada charakterystycznych wytłoczeń, ale posiada jej wszystkie zalety, jak choćby miękkość i wysoką izolację termiczną.
Zalety minky
Pomimo tego, że jest to sztuczna tkanina, to dysponuje całym wachlarzem zalet, którymi urzekła miliony osób na świecie. Posiada właściwości oddychające, więc jest przyjazna dla skóry, a do tego szybko schnie i delikatnie się rozciąga. Jest hipoalergiczna i nie wywołuje podrażnień. Użytkownicy zgodnie potwierdzają, że materiał jest łatwy w utrzymaniu, co ma ogromne znaczenie dla rodziców i ich małych użytkowników. Można go prać w pralce, a zabieg ten nie zmienia wyglądu materiału nawet po kilkudziesięciu praniach. Minky w ogóle się nie gniecie. Niewątpliwą zaletą tego materiału jest również jego przystępna cena. Popularny i modny minky stanowi idealne uzupełnienie dla innych materiałów, choć sam w sobie może być również bazą do stworzenia czegoś oryginalnego i wyjątkowego. Występuje w połączeniu np. z bawełną, tradycyjnym polarem, płótnem czy materiałem dresowym. Dla potwierdzenia bezpieczeństwa materiał minky został przebadany przez laboratoria w USA, które sprawdzały występowanie w materiale substancji szkodliwych. Minky przeszedł testy i w efekcie uzyskał znany na całym świecie certyfikat Oeko-Tex, czyli certyfikat gwarancji bezpieczeństwa.
Pielęgnacja – jak dbać by minky nie stracił swych właściwości?
Choć materiał należy do grupy materiałów wytrzymałych, jego delikatna struktura wymaga subtelnego traktowania. By móc jak najdłużej cieszyć się jego właściwościami warto pamiętać o trzech ważnych zasadach:
– przy praniu materiałów minky woda nie powinna przekraczać 30 stopni, a wirowanie powinno odbywać się przy maksymalnie 800 obrotach;
– minky nie prasujemy – jest to materiał, który w swoim domniemaniu nie ulega zagnieceniom, a nawet najniższa temperatura żelazka mogłaby uszkodzić delikatną strukturę poliestru;
– by włókna minky nie straciły swojej sprężystości należy pominąć używania płynu do płukania, który może niekorzystnie wpływać na jego miękkość.