Mydło glicerynowe – jak zrobić, właściwości, zastosowanie

mydło
.

Zalewani codziennie gotowymi, masowo produkowanymi artykułami, coraz częściej szukamy niezwykłości – produktów unikatowych, jedynych w swoim rodzaju, wyjątkowych. Lubimy otaczać się pięknymi przedmiotami, których próżno szukać na półkach sklepów. Jednym z takich akcesoriów jest mydło glicerynowe. Zrobione własnoręcznie, może być wspaniałą dekoracją łazienki lub prezentem dla bliskiej osoby, a jego zrobienie jest nie tylko bajecznie proste, ale także stanowi świetny pomysł na spędzenie wolnego popołudnia. Dodatkowo mamy naturalny produkt bez konserwantów i sztucznych barwników. Dowiedzmy się więc jak zrobić mydło glicerynowe krok po kroku.

Potrzebne nam będą…

Z pewnością bez małych zakupów się nie obejdzie. Co będziesz potrzebować

  • baza do mydełek, czyli gliceryny w kostce,
  • foremki
  • dodatków tj. olejki i barwniki, drobno zmielone zioła, wosk pszczeli, pumeks kosmetyczny, sól – dobór poszczególnych dodatków uzależniony będzie od tego, jaki efekt zamierzasz uzyskać.

Poza wymienionymi akcesoriami, oczywiście będziesz potrzebował garczek do rozpuszczania gliceryny oraz łyżeczki do mieszania.

Na uwagę zasługuje tutaj także wybór rodzaju foremek, w której będziesz robił swoje mydełko. Do użytku domowego wspaniale sprawdzą się foremki silikonowe lub plastikowe – są wielokrotnego użytku, nie odkształcają się pod wpływem wysokiej temperatury, a gotowe mydełko bardzo łatwo jest z nich wyjąć.

Foremki, w których zrobisz swoje glicerynowe cuda, mają przeróżne kształty – aniołków, płaskorzeźb przedstawiających postaci dzieci, gwiazdek, serduszek i zwierząt, kwiatów, postaci. Wzorów są setki, a więc możesz zrobić wyjątkowe mydełka dla każdego – dla dorosłych, dla dzieci, znajomych i rodziny.

1

Jak zrobić mydło glicerynowe?

Teraz przedstawimy Ci szybki przepis krok po kroku jak zrobić mydło glicerynowe DIY. Niezależnie od tego, czy wybraliście glicerynę białą, przezroczystą, czy z efektem rosy – na pewno będzie miała formę kostki. A więc zaczynamy od pokrojenia kostki na wąskie plastry, które łatwiej i szybciej stopią się. Początkowo pewnym problemem może być oszacowanie ilości potrzebnej bazy, toteż warto przygotować sobie dodatkową foremkę na jej nadmiar. Wcześniej wybierz także dodatki, których użyjesz. Stopiona gliceryna tężeje bowiem dość szybko, możesz więc nie zdążyć połączyć z nią wszystkich składników, jeśli w międzyczasie będziesz ich szukał i podejmował decyzję.

2

Cienkie plastry bazy wkładamy do miseczki, którą z kolei umieszczamy w kąpieli wodnej lub kuchence mikrofalowej. Podgrzewamy, mieszając aż do całkowitego rozpuszczenia się gliceryny. Kiedy materiał będzie płynny, możemy umieścić w nim wybrane pigmenty, olejki i inne dodatki i wtedy rozlać do foremek. Jest też drugi sposób, który pozwoli Ci na zrobienie kilku różnych mydełek na raz – rozlej czystą glicerynę do foremek i wtedy dodawaj ozdobne elementy.

Ostatni etap to zastyganie mydła – trwa on zwykle około jednej godziny, w zależności od tego jak duża objętościowo jest foremka. Kiedy zrobi się twarde i schłodzi się do temperatury pokojowej – można je wyjąć z foremek i zapakować na prezent lub umieścić w mydelniczce.

Możesz pokusić się o zrobienie specjalnych mydełek do mycia stóp – wystarczy tylko, że do roztopionej gliceryny wrzucisz drobinki pumeksu kosmetycznego, a gotowy wyrób zyska wspaniałe właściwości ścierne.

Dodaj do swoich mydełek odrobiny wosku pszczelego lub miodu, a będą one dodatkowo pielęgnowały i odżywiały skórę. W podobny sposób możesz wzbogacić swoje wyroby o żel aloesowy, witaminy, glinkę kosmetyczną czy wreszcie węgiel aktywny.

Wspaniałym pomysłem jest także zakup tak zwanych insertów, czyli rdzeni mydlanych. Jest to specjalna forma, dzięki której możesz swoje mydełka udekorować zatopionymi w nich kształtami mydła w innym kolorze.

Właściwości mydła glicerynowego

4

Mydło glicerynowe powstaje z organicznego związku chemicznego należącego do grupy cukroli – gliceryny. Otrzymywana jest ona z olejów roślinnych. Zawarte w nich tłuszcze poddawane są reakcji z roztworami zasadowymi, ulegając hydrolizie, czyli rozpadowi na glicerynę i mydła.

Kosmetyki z gliceryny mają właściwości, które decydują o ich ogromnej przydatności w codziennej pielęgnacji skóry. Najważniejszą z nich jest duża higroskopijność, czyli zdolność do pochłaniania i wiązania cząsteczek wody. W praktyce oznacza to, że powstrzymuje jej parowanie i utrzymuje ją w skórze – doskonale więc nawilża skórę, nie dopuszczając do jej przesuszenia.

Drugą z cech, jakie mają mydła z gliceryny, jest wielkość cząsteczek. Są one bardzo małe, a więc mogą wnikać nawet w najgłębsze warstwy skóry.

Mydła te są bardzo delikatne dla skóry, stanowią więc najlepszą alternatywę dla żeli do mycia ciała oraz tradycyjnego mydła w kostce. Ich łagodne działanie sprawia, że można używać ich do mycia skóry całego ciała i twarzy, a także do mycia delikatnej skóry małych dzieci oraz niemowląt. Gliceryna jest naturalnym produktem, który nie podrażnia nawet delikatnej skóry i nie wywołuje reakcji alergicznych.

Równie cenną właściwością mydeł z glicerolu jest łagodzenie podrażnień skóry oraz jej skuteczne oczyszczanie bez pozostawiania uczucia ściągnięcia. Doskonale się spłukują, nie zostawiając na skórze osadu. Ich stosowanie łagodzi podrażnienia, zapobiega pękaniu skóry, reguluje procesy odbudowy naskórka.

Jak widać mydełka z gliceryny robione w domu są nie tylko atrakcyjną dekoracją i sposobem na zabicie nudy, ale mogą także w znacznym stopniu poprawić stan zdrowia i wygląd skóry całej rodziny.

Zastosowanie mydeł glicerynowych

Kiedy już zrobimy nasze wymarzone mydełka, przychodzi czas na ich wykorzystanie. A co z nimi można zrobić? Przede wszystkim – umieścić w mydelniczce, aby mogła z ich dobrodziejstw korzystać cała rodzina. Mogą służyć do mycia rąk oraz stanowić zamiennik żelu pod prysznic – doskonale się pienią.

Ale mydełka to także fantastyczny sposób na udekorowanie łazienki. Wystarczy tylko wybrać dla nich odpowiedni kolor, pasujący do kolorystyki płytek ściennych i podłogowych, rozłożyć na półkach i gotowe. Drugim pomysłem godnym zastosowania jest umieszczenie kilku lub kilkunastu mydeł w szklanej kuli lub przezroczystym wazonie. Będą pięknie wyglądały na półce, i będą zawsze gotowe do użytku.

Mydła z gliceryny to także wspaniały pomysł na prezent dla bliskich – z okazji ich urodzin, Dnia Matki lub Ojca, na Boże Narodzenie. Dzięki ogromnemu bogactwu różnorodnych kolorów i zapachów oraz kształtów foremek – dla każdego zawsze możesz przygotować całkowicie wyjątkowe produkty. Zapakuj kilka sztuk w ozdobny papier, przewiąż wstążką i gotowe.

Produkcja własnych mydełek to także rewelacyjny sposób na zabicie nudy w długie, jesienne popołudnia i własny mały biznes. To połączenie przyjemnego z pożytecznym.</>

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 23 = 32