Optyk – czym się zajmuje, jak może nam pomóc?

okulary
.

W Polsce problem ze wzrokiem dotyka niemal 1/2 osób w wieku produkcyjnym. Trzeba dodać do tego osoby starsze oraz dzieci, po dodaniu otrzymamy milionową liczbę ludzi, którzy wymagają korekcji wzroku, zatem wykonanie okularów, wszystkie naprawy oraz wymiany spoczywają właśnie na optykach.

Optyk okularowy

Opisywany zawód jest ściśle wyspecjalizowany. Do jego zadań należy między innymi produkcja szkieł korekcyjnych oraz przeciwsłonecznych, wykorzystywanych w okularach. W kompetencjach optyka leży także dobranie prawidłowych szkieł, oprawek czy kontaktowych soczewek dla każdego klienta. Optyk wybiera oraz wykonuje okulary opierając się na recepcie wystawionej przez lekarza okulistę. Nie wykonuje on sam badań oraz nie nie zajmuje się diagnostyką, tych zadań musi się podjąć sam okulista. Jednakże optyk posiada kompetencje w zakresie pomiaru wzroku. Może wykonań badania wzroku na komputerze. Pomiary i badania, które zostały wykonane na komputerze, są niezbędne aby wykonać i dobrać odpowiednie okulary lub soczewki. Nieco szerszym wachlarzem usług może świadczyć optometrysta. Nie zajmuję się wykonywaniem szkieł korekcyjnych, soczewek oraz okularów lecz właściwym doborem. Optometrysta może rozpoznawać a także wykrywać wady wzroku. Warto podkreślić, że on także nie leczy i nie prowadzi szerokiej diagnostyki.

Gdzie pracuje optyk

Optyk okularowy może zostać zatrudniony w każdym salonie optycznym. Wtedy zajmuję się sprzedażą okularów, soczewek oraz innych przedmiotów. Osoby, które wiążą przyszłość jako optyk okularowy zakładają własne salony. Z kolei inna możliwością jest praca w firmie, która produkuje okulary lub różnego rodzaju przedmioty optyczne.

W jaki sposób zostać optykiem

Zawód optyka można zdobyć na kilka różnych sposobów. Można zostać optykiem po ukończeniu  technikum z odpowiednim profilem i uzyskać tytuł zawodowy lub dyplom mistrza. Kolejnym sposobem jest szkoła policealna, w której to przyszły optyk uzyska dyplom technika optyka. Niewątpliwie dużym atutem będzie wykształcenie wyższe dzięki temu zyskasz w oczach pracodawcy większe zaufanie. Polskie uczelnie kształcą w kierunku optyka oraz optometria. Osoba zainteresowana optyką może wybrać specjalność inżyniera optyka czy też optyka okularowa. Zawód optyka jest techniczny ale można także odnaleźć zagadnienia, które występują w medycynie. Jeśli przyszły optyk wybiera się na takie o to studia musi pamiętać o ścisłych przedmiotach taki jak: matematyka, fizyka ale także biologia. Osoba która ma zdolności manualne oraz jest dokładna na pewno odnajdzie się w optycznym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

51 − 49 =