Jak pielęgnować brodawki w czasie karmienia?

karmienie
.

Karmienie to wyjątkowy okres w życiu każdej mamy – niestety także szczególnie wymagający. Mimo że sama czynność nie powinna sprawiać kobiecie bólu, regularne przystawianie dziecka do piersi może powodować nieprzyjemne dolegliwości. Jak skutecznie sobie z nimi poradzić?

Konsekwencje karmienia

Problem obolałych i pękających brodawek dotyczy wielu młodych mam. W czasie laktacji stają się one wyjątkowo wrażliwe na dotyk czy nawet kontakt z wodą w trakcie mycia. Ból staje się jeszcze bardziej dotkliwy w przypadku karmienia dzieci, które nie potrafią jeszcze prawidłowo chwycić brodawki. Do 3 tygodni po porodzie sutki mogą wykazywać wyjątkową wrażliwość, często są również popękane. Wówczas należy przede wszystkim skoncentrować się na wyborze najwygodniejszej pozycji karmienia (pomocne mogą okazać się dodatkowe akcesoria, takie jak np. rogal do karmienia) i odpowiednim przystawianiu malucha do piersi. W wielu przypadkach to działanie okazuje się jednak niewystarczające i konieczne jest podjęcie działań dążących do załagodzenia uporczywego bólu. W sytuacji, kiedy na brodawkach pojawią się niepokojące strupki, konieczne jest podjęcie leczenia.

Sposoby na pękające brodawki

Istnieje wiele domowych metod, które z pewnością przyniosą ukojenie w przypadku problemów z brodawkami. Przede wszystkim poleca się częste wietrzenie piersi oraz smarowanie brodawek własnym mlekiem – wykazuje ono bowiem skuteczne działanie bakteriobójcze. Kolejnym krokiem do przyniesienia sobie ulgi w bólu może być przemywanie piersi naparem na bazie szałwii lub nagietka lekarskiego czy stosowanie zimnych okładów, a także okładanie piersi liśćmi kapusty. Jeżeli wspomniane sposoby nie przyniosą ukojenia, warto sięgnąć po sprawdzone wyroby medyczne, stworzone z myślą o potrzebach młodych mam. W aptekach bez problemów znajdziemy wiele skutecznych preparatów, które poradzą sobie z problemem pękających brodawek. Znajdziemy wśród nich takie kosmetyki jak krem Purelan, balsam Multi-Mam czy maść Maltan. Preparaty stworzone na bazie lanoliny wspierają regenerację szczególnie delikatnej skóry wokół brodawek piersiowych. Nie chcąc dodatkowo sobie zaszkodzić, należy pamiętać o noszeniu luźnych bluzek, a poza domem – o stosowaniu silikonowych wkładek laktacyjnych (koniecznie z dopływem powietrza). Stosując się do powyższych zaleceń, z pewnością odczujesz znaczną ulgę! Ważne, aby pomimo pierwszych trudności nie rezygnować z karmienia piersią i starać się odnaleźć w nim przyjemność wynikającą z bliskości dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

41 − 32 =