Ekstrakcja zębów mądrości może przydarzyć się każdemu z nas. Dlatego przedstawiamy kilka sprawdzonych porad dla każdego pacjenta. Dzięki nim przyśpieszysz rekonwalescencję, szybciej wrócisz do normalnego życia…
Bezpośrednio po zabiegu
Usunięcie ósemki to dość poważny zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Dlatego po ekstrakcji zęba nie powinniśmy prowadzić samochodu. Na każdego z nas inaczej wpływają środki znieczulające. Poprośmy kogoś żeby przez kilka godzin po zabiegu miał na nas oko. Gdyby działo się coś złego taka osoba zawsze może wezwać pomoc…
Przez około dwie godziny po zabiegu nie powinniśmy nic jeść ani pić. Przez dobę po zabiegu musimy bezwzględnie unikać papierosów i alkoholu. Zdecydowanie nie wskazane spożywanie gorących posiłków i napojów. Powinniśmy zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego, a więc wyjście na siłownię zdecydowanie odpada. Lepiej wybrać się na spokojny spacer.
Przez kilka dni możemy borykać się z bólem i obrzękiem. Na szczęście bardzo łatwo możemy sobie poradzić z tymi dolegliwościami. Na pewno pomogą nam zimne okłady. Pamiętajmy jednak żeby nie przykładać lodu bezpośrednio na ranę. Kostki lodu wysypmy na ściereczkę lub ręcznik i przyłóżmy do policzka. Jeżeli ból nadal jest nieznośny należy wziąć środki przeciwbólowe przepisane przez dentystę.
Po ekstrakcji zęba musimy też nastawić się na czasową zmianę diety. Przez tydzień musimy unikać produktów, które wymagają intensywnego gryzienia i żucia. Zamieńmy je na płyny i produkty pół płynne. Idealnie sprawdzą się jogurty.
Nie zapomnij o odpowiedniej pielęgnacji
Przez 12 godzin po zabiegu nie powinniśmy szczotkować zębów. Przez kolejne kilka dni szczotkujemy zęby, omijając wrażliwą okolicę. Najlepiej zaopatrzyć się w szczoteczkę z miękkim włosiem. Dodatkowo po każdym posiłku powinniśmy płukać jamę ustną. Możemy do teko wykorzystać napar z szałwii lub roztwór wody i zwykłej soli kuchennej. Płukanki zdezynfekują ranę i przyśpieszą proces gojenia.
Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?
Do wizyty u stomatologa powinno nas skłonić długo utrzymujące się krwawienie, a także wysoka gorączka. Alarmującym sygnałem jest również ból, który nie maleje pomimo zżycia tabletek przeciwbólowych.