Suchy kaszel to typowy objaw jesiennych infekcji dróg oddechowych – jednak jego przyczyn może być znacznie więcej. Drapanie w gardle i towarzyszące mu objawy mogą powodować także dym papierosowy, wysuszone powietrze czy alergia. W jaki sposób najszybciej poradzić sobie z uporczywym kaszlem?
Kaszel suchy, kaszel mokry…
Rozpoznanie typu kaszlu nie powinno stanowić dla nas większego problemu. Wystarczy wsłuchać się w jego charakterystyczne brzmienie i zaobserwować, czy towarzyszy mu odkrztuszanie zalegającej w gardle lub w klatce piersiowej wydzieliny. Jeżeli tak, mamy do czynienia z kaszlem mokrym, z którym stosunkowo łatwo sobie poradzić – w aptece bez problemu znajdziemy odpowiednie leki. Sprawdzone sposoby na suchy kaszel także istnieją, ale wiążą się z sięgnięciem po inne preparaty lub stare domowe metody. Najważniejsze jest jednak rozpoznanie jego przyczyny, która może być kluczowa dla przebiegu leczenia. Nie wszystkie są dla nas równie oczywiste, a z niektórych często wcale nie zdajemy sobie sprawy!
Co na suchy kaszel najlepiej stosować?
W przypadku kaszlu suchego spowodowanego infekcją górnych dróg oddechowych, konieczne będzie podejście holistyczne. Przyjmowanie przepisanych leków i stosowanie się do zaleceń lekarskich powinno pomóc nam uporać się z chorobą. Jeżeli przyczynę dolegliwości stanowi zaostrzona astma, kaszel może występować okresowo lub przewlekle i zwykle ulega znacznemu złagodzeniu po przebyciu leczenia przeciwastmatycznego. W przypadku alergików na suchy kaszel najlepiej pomoże unikanie czynnika uczulającego i przyjmowanie leków przeciwhistaminowych. W każdym przypadku warto sięgnąć po sprawdzone sposoby łagodzenia kaszlu, takie jak wykonywanie inhalacji, nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, spożywanie dużej ilości wody (opcjonalnie z dodatkiem miodu), picie syropu z cebuli czy stosowanie maści rozgrzewających na plecy i klatkę piersiową. Innym, bardzo skutecznym, choć znacznie mniej lubianym sposobem na kaszel jest stawianie baniek.
Wizyta u lekarza – kiedy jest konieczna?
W wielu przypadkach standardowe leczenie i znane sposoby na kaszel suchy mogą nie przynieść pożądanych efektów. Kiedy zatem należy skonsultować problem z lekarzem? Jeżeli kaszlowi towarzyszą takie objawy jak duszności, wymioty czy wysoka gorączka, nie powinniśmy odwlekać wizyty u specjalisty. Nawet jeżeli pozostałe objawy infekcji zostały zażegnane, warto upewnić się, czy utrzymujący się przez dłuższy czas kaszel nie jest związany z innym problemem natury zdrowotnej.