Jak postępować z mężem alkoholikiem w domu?

mąż pijany w pracy i domu to dramat dla rodziny
.

Choroba alkoholowa, coraz częściej dosięga osoby coraz młodsze, ciężko stwierdzić, który z powodów występowania tej choroby ma największe wpływ. Jednak szacuje się, że w Polsce z uzależnieniem od alkoholu boryka się niemal 4,5 % mieszkańców powyżej 15 roku życia.Charakterystyczna dla niej jest zarówno zależność psychiczna jak i fizyczna od alkoholu oraz zdecydowanie większa tolerancja na jego spożycie.

Poradzić sobie z mężem alkoholikiem

W przypadku kiedy uzależnienie od alkoholu dopada osobę nam bliską, w szczególności męża czy żonę jest to ogromna tragedia nie tylko dla nas, ale również dla dzieci i pozostałych członków rodziny. Czasem ciężko jest nam zauważyć pierwsze objawy choroby alkoholowej, jednak wraz z jej pogłębianiem się coraz bardziej jest ona widoczna. Często nie chcemy widzieć, że ktoś z bliskich ma taki problem lub uważamy, że jest to przejściowe.

Niestety to wczesne rozpoznanie i skorzystanie z profesjonalnej pomocy, pomoże zniwelować szansę na powikłania zdrowotne, które mogą pojawić się wskutek częstego spożywania alkoholu. Do najczęściej występujących można zaliczyć marskość wątroby, problemy psychiczne a w skrajnych przypadkach, po przekroczeniu dawki nawet śmierć.

Warto więc podjąć odpowiednie kroki na samym początku, aby uniknąć tragedii. Psycholodzy radzą, żeby otwarcie rozmawiać z partnerem i nie ukrywać, że jest osobą uzależnioną. Trzeba rozmawiać tym problemie i o konsekwencjach które wiążą się z uzależnieniem. Wspieranie każdej inicjatywy, między innymi skorzystanie z profesjonalnej pomocy w ośrodku leczenia uzależnień. Jednak to partner musi się wykazać inicjatywą, nie możemy za niego podejmować działań.

Alkoholizm w domu to najczęściej wielkie i złe emocje, które narastają z dnia na dzień , tworząc z nas po pewnym czasie osoby współuzależnione. Często nawet nieświadomie sami pomagamy małżonkowi w utrzymaniu tego stanu.

Fazy alkoholowe – objawy które możesz zaobserwować

Aby odpowiednio szybko wykryć chorobę alkoholową, należy poznać jakimi objawami charakteryzują się poszczególne jej fazy. Często dopiero w ostatniej fazie dostrzegamy lub uświadamiamy sobie o problemie. Jednak to wczesne wykrycie daje największe szanse na wyzdrowienie.

Rozpoznaj fazę wstępną

często wychodzenie do baru może być jednym z objawów choroby alkoholowej

Pierwszą z nich jest faza prealkoholowa nazywana wstępną, bardzo trudne jest wyłapanie charakterystycznych dla niej objawów. Osoba chora w tym stanie przypomina, osoby pijące okazjonalnie. Jednak można zauważyć, że czerpie ona dużą przyjemność z picia alkoholu, jest to sposób na odreagowanie po ciężkim dniu w pracy, czy w związku z natłokiem obowiązków w gospodarstwie domowym. Coraz częściej szuka okazji, żeby wyjść na miasto, odwiedzić znajomych czy zaprosić kogoś do własnego mieszkania.

Faza ostrzegawcza – często lekceważona

Kolejnym etapem, który łatwiej nam zaobserwować jest faza ostrzegawcza. To w niej można zaobserwować pierwsze luki w pamięci, osoba pijąca nie traci przytomności, jednak w następnym dniu nie pamięta jak, zakończyła się wcześniejsza noc.

Osoby, które bywają zamknięte w sobie, małomówne stają się po alkoholu osobą, która bez problemu nawiązuje nowe znajomości, jest towarzyska i odważna w kontaktach z płcią przeciwną. Często zaczyna się wypicie kilku głębszych, aby wprawić się w odpowiedni nastrój przed imprezą, zaczyna się również samotne picie.

Faza krytyczna choroby alkoholowej

W trzeciej fazie określanej mianem krytycznej coraz rzadziej pojawiają się dni, w których nie pije, zaniedbywane są kontakty z rodziną i przyjaciółmi. Cierpią też relacje służbowe, często potrzebny jest tzw. klin, który pobudzi nas do działania. Osoby w tej fazie niemal nie posiadają już pasji i zainteresowań, liczy się jedynie szukanie sposobu, aby napić się bez powodu.

Faza chroniczna

Ostatnia faza nazywana chroniczną to w niej występują ciągi picia, które trwają od kilku do kilkunastu dni. Obniżona tolerancja na alkohol i codzienne picie sprawia, że osoba w tej fazie, potrzebuje jedynie kilku kieliszków, aby upijać się do nieprzytomności. Momenty odstawienie charakteryzują się słabym samopoczuciem, wzrostem ciśnienia, drgawkami oraz psychiczną niestabilnością.

Gdzie leczyć alkoholizm?

Musimy od razu zaznaczyć, że z tym rodzajem choroby niemal niemożliwe jest poradzenie sobie w pojedynkę. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów jak psychologowie i terapeuci. Na taką pomoc możemy liczyć w ośrodku szkolenia uzależnień, gdzie otrzymamy niezbędną pomoc i wsparcie. Terapia w Polsce jest dobrowolna, jedynym wyjątkiem jest wyrok sądu, który zmusza do odbycia terapii.

W zależności od stopnia uzależnienia od alkoholu pacjenta, jak i jego świadomości na ten temat istnieje kilka rodzajów terapii i leczenia, na które może zgłosić się osoba uzależniona. Do najpopularniejszych z całą pewnością należy podstawowy program leczenia uzależnień. To właśnie tam pacjent poznaje, że nie jest sam z takim problemem dzięki terapii grupowej. Na leczeniu trwającym do 2 miesięcy, poznają sposoby radzenia sobie z głodem alkoholowym, opowiadają i utożsamiają się z problemem uzależnienia.

Dostępne są również terapie indywidualne, które mają na celu uzupełnienie tak ważnych spotkań w grupie. Po zakończonej terapii bardzo ważnym elementem są grupy wsparcia mające na celu, pomoc w trudnych chwilach i wsparcie w momentach kryzysowych.
Terapia stacjonarna, choć trwa kilka tygodni, przynosi dużo lepsze rezultaty niż ta, w której spotkania odbywają się raz tygodniowo i odbywają się w formie ambulatoryjnej.

osoby uzależnione od alkoholu stają się po pewnym czasie bezdomne

Jak możemy pomóc mężowi poradzić sobie z nałogiem?

Przede wszystkim musimy przestać zacierać efekty jego picia i usprawiedliwiać jego zachowania tym, że spożywał alkohol. Pokaż mu, co może stracić przez alkohol i bądź w tym stanowcza. Rodzina, zdrowie, pieniądze i przyjaciele to elementy życia, które z czasem traci każdy alkoholik.

Aby pomóc partnerowi, po pierwsze pomóż sobie. Jego choroba nie może być dla Ciebie całym światem, nie możesz skupiać się tylko na tym i go kontrolować. Potrzebujesz też psychicznego odpoczynku w tej trudnej sytuacji. Spotkania z przyjaciółmi, rodziną i inne rozrywki to elementy, które wpłyną na twoje zdrowie psychiczne. Musisz być silna, bo nie każda osoba, która popadła w chorobę alkoholową, chce z niej wyjść, lub potrafi to zrobić. Dlatego trzeba być przygotowanym na każdą sytuację, nawet tę wymagającej zaczęcia życia od nowa w pojedynkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + = 8