Kot jest uważany przez większość osób za piękne zwierzę, które jednak jest wyniosłe i lubi chodzić własnymi drogami. Prawda jest jednak taka, że koty – podobnie jak psy – potrafią przywiązać się do właściciela. Jednak, aby kot obdarzył nas swoim zaufaniem należy nim się odpowiednio zaopiekować.
Koty mogą żyć nawet kilkanaście lat, dlatego decyzja o zaopiekowaniu się zwierzęciem musi być dobrze przemyślana. Biorąc kota do domu stajemy się jego opiekunem i bierzemy za niego pełną odpowiedzialność.
Kot a zdrowie
Koty to bardzo inteligentne i czułe stworzenia. Wiedzą jak podejść właściciela by otrzymać to, czego aktualnie pragną. Żadne inne stworzenie nie potrafi się tak przytulać jak kot. Okazuje się, że obecność kota w mieszkaniu ma też korzystny wpływ na nasze zdrowie. Właściciele kotów są między innymi mniej podatni na działanie stresu. Głaskanie kota sprawia, że obniża się napięcie nerwowe oraz się ciśnienie tętnicze krwi.
Nie można oczekiwać od kota, że będzie zachowywał się jak pies. Jest to krnąbrne i mało posłuszne stworzenie. Kot nie reaguje na polecenia i często grymasi w czasie jedzenia. Osoby, które cenią sobie spokój i porządek mogą mieć duży problem z zaakceptowaniem zwyczajów kota. Opiekunem kota nie mogą też zostać alergicy. Substancje uczulające znajdują się zarówno w ślinie jak i w naskórku zwierzęcia. Dlatego każdy nawet najmniejszy kontakt z kotem nasila objawy uczulenia.
Zachowanie kota
Jeśli chcemy poznać w jakim nastroju jest kot, należy obserwować ruchy jego ciała. Szczególną uwagę należy zwrócić na ruch ogona oraz uszu. Jeśli kot chce zwrócić na siebie uwagę najczęściej delikatnie miauczy i ociera się o nogi opiekuna. Koty też potrafią wydawać najróżniejsze dźwięki, od delikatnych po bardzo głośne. Gdy kot jest szczęśliwy cicho mruczy.
Stając się właścicielem kota trzeba też rozważyć sterylizację zwierzęcia. Kastracja jest jedyną skuteczną metodą kontroli płodności. Zabieg ten wpływa również bardzo pozytywnie na zachowanie kota w czasie rui. Jedyną alternatywą dla sterylizacji i kastracji jest stosowanie środków hormonalnych, grozi to jednak wystąpieniem efektów niepożądanych.
Koty są bardzo czystymi zwierzętami. Każdy kto miał z nimi styczność wie jak wiele czasu potrafią poświęcić zabiegom higienicznym. Kot regularnie usuwa z futra resztki pokarmu oraz kurz. Jest to drapieżnik i w jego naturze leży zacieranie śladów. Nawet małe kocięta wiedzą jak odpowiednio dbać o futro. Opiekując się kotem powinniśmy regularnie czyścić jego kuwetę.