Polacy coraz częściej decydują się na odejście od budowy dużego domu jednorodzinnego. Zamiast tego wybierają projekty małych domów, które są nie tylko tańsze w budowie, ale również dużo bardziej funkcjonalne. Sprawdźmy, dlaczego jeszcze to rozwiązanie cieszy się tak dużą popularnością.
Nowy trend architektoniczny
Małe domy stają się coraz bardziej popularne w Polsce. To nie tylko sposób na drożejące mieszkania, ale już prawdziwy trend architektoniczny. Potwierdzają to architekci, którzy każdego dnia tworzą projekty małych domów. W ich opinii, za tym rozwiązaniem przemawia minimalizm, który jest obecnie w modzie.
Co ważne, uwielbienie minimalizmy dotyczy nie tylko wystroju wnętrz, ale również budowy samego domu. Rezygnuje się więc z wznoszenia piętrowego domu jednorodzinnego, który i tak w dużej części nie zostanie wykorzystany. Zamiast tego, młodzi Polacy wybierają małe domy, których powierzchnia najczęściej nie przekracza 70 metrów kwadratowych.
Dlaczego małe domy są tak popularne?
Ogromny wpływ na rosnące zainteresowanie małymi domami mają rosnące ceny nieruchomości w Polsce. Tych nie wyhamowała nawet pandemia Covid-19, co potwierdzają specjaliści na co dzień zajmujący się sektorem nieruchomości. Mało tego. Mieszkania w dużych miastach będą dalej drożeć.
Obecnie za cenę kawalerki w Warszawie można bez trudu postawić mały dom w okolicach stolicy. Przy przeciętnej cenie metra kwadratowego mieszkania w Warszawie na poziomie 10 tys. złotych, za średniej wielkości mieszkanie trzeba zapłacić ponad 350 tys. złotych. Tyle wystarczy, aby zakupić działkę i postawić dom modułowy o powierzchni 50 metrów.
Oprócz małego domku, właściciel posesji może również korzystać z ogrodu, garażu i własnego podjazdu.
Oszczędności, nie kredyt
Projekty małych domów najczęściej realizują osoby, które w wyniku oszczędzania mają już zgromadzoną określoną sumę pieniędzy. Z takiej opcji chętnie korzystają także Ci, którzy posiadają już własną działkę. Obie te grupy mogą sobie pozwolić na budowę domu bez wsparcia kredytu hipotecznego lub z niewielkim jego udziałem.
Brak kredytu hipotecznego to duży komfort. Trudno go uzyskać przy zakupie większego mieszkania lub budowy domu parterowego. W takich przypadkach, konieczne może okazać się zewnętrzne finansowanie.
Funkcjonalność
Wbrew pozorom, mały dom wcale nie musi być taki mały. Takie budynki mają najczęściej od 35 do 70 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. To powierzchnia średniej wielkości mieszkania w centrum miasta.
Dodatkowo właściciel takiej nieruchomości ma również dostęp do niewielkiego ogródka, domku na narzędzia i własnego garażu. Nie musi się więc martwić, gdzie zaparkować samochód lub gdzie może wyjść, aby złapać odrobinę świeżego powietrza po ciężkim dniu pracy.
Wnętrze małych domów to zazwyczaj dwa lub trzy pokoje, salon z aneksem kuchennym oraz łazienka. W wielu projektach znajduje się również miejsce na niewielką garderobę czy pomieszczenie gospodarcze. Jest to więc idealne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi – zwłaszcza tych w modelu 2+1 lub 2+2.