Rola witaminy D w rozwoju dziecka

dziecko
.

Witamina D to związek wyjątkowy pod wieloma względami. Przede wszystkim – mamy możliwość syntezy tego związku w organizmie, co jest prawdziwą rzadkością w przypadku witamin. Po drugie – niemal 90% Polaków cierpi na niedobór witaminy D. A witamina ta odgrywa kluczową rolę dla zachowania zdrowia. Bóle głowy, nadciśnienie, kłopoty z koncentracją i snem, osłabienie kości, większa podatność na infekcje – wszystko to może być konsekwencją zbyt niskiego poziomu witaminy D3 w organizmie. Witamina D jest związkiem wykazującym aktywność hormonalną, zatem oddziałuje na wiele narządów i układów – i potrzebna jest osobom w każdym wieku, także dzieciom. Już od pierwszych dni życia nasz organizm potrzebuje witaminy D do prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Witamina D podczas ciąży – dlaczego jest taka ważna?

Witamina D potrzebna jest zarówno kobiecie w ciąży, jak i rozwijającemu się dziecku. Niedobór witaminy D przenosi się także na płód – a to może zaburzać rozwój malucha oraz negatywnie rzutować na przyszłe zdrowie dziecka. Najważniejszą rolą witaminy D jest regulowanie gospodarki wapniowej oraz wzmacnianie kości. Jeśli w ciąży podaż witaminy D3 okaże się niewystarczająca – skutkować może to rozwojem hipokalcemii, czyli zbyt niskiego poziomu wapnia u płodu oraz rozwojem krzywicy w pierwszych miesiącach życia.

Niskie urodzeniowe stężenie witaminy D u noworodka skutkuje także zwiększonym ryzykiem w przyszłości licznych chorób przewlekłych: schorzeń autoimmunologicznych, cukrzycy, alergii czy astmy, nadwagi, miażdżycy czy nadciśnienia.

Podaż witaminy D jest istotna także dla samej przyszłej mamy – witamina D zapewnia właściwe funkcjonowanie układu immunologicznego, nerwowego, sercowo – naczyniowego czy hormonalnego. Ogranicza ryzyko porodu przedwczesnego czy poronienia.

Witamina D – poważne konsekwencje niedoboru u dzieci

Witamina D3 jest niezbędna na każdym etapie życia dla zachowania właściwego funkcjonowania układu nerwowego – procesów nauki, pamięci i koncentracji, a także doskonałego samopoczucia psychicznego. Jeśli w organizmie dziecka dojdzie do rozwoju niedoboru witaminy D3, może się on manifestować pod postacią nadmiernej drażliwości dziecka, kłopotów ze snem, problemów z koncentracją i nauką oraz bólów głowy. Oczywiście to nie jedyne konsekwencje niedoboru witaminy D u dzieci. Inne objawy niedoboru D3 to:

– osłabienie kości i większa ich podatność na złamania

– spadek odporności

– nadmierne męczliwość mięśni

– zaparcia

– krzywica

– stany zapalne skóry

– alergie

W przyszłych etapach życia dzieci doświadczające niedoboru witaminy D3 są bardziej narażone na rozwój chorób cywilizacyjnych.

Ile witaminy D potrzebują dzieci? I jakie są jej najlepsze źródła?

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę D3 u dzieci powinno być niemal całkowicie pokryte codzienną ekspozycją skóry na słońce przez około kwadrans. Jednak osoby zamieszkujące w umiarkowanym klimacie nie są w stanie spełnić tego warunku – stąd wysoka częstość występowania niedoborów witaminy D3. Witaminę tę można dostarczyć także z dietą, zwłaszcza na drodze spożywania ryb morskich – ale jak wiadomo dzieci nie zawsze jedzą wystarczające ilości ryb. Wszystko to sprzyja niedoborom witaminy D u dzieci i narzuca konieczność jej suplementacji.

Zalecane dawki suplementacyjne witaminy D3 u dzieci wynoszą:

– noworodki i niemowlęta do 6 miesiąca życia – 400 IU/dobę

– niemowlęta od 6 do 12 miesiąca życia – 400 do 600 IU/dobę

– dzieci w wieku od 1 do 18 roku życia – 600 do 1000 IU/dobę

Taka suplementacja powinna być realizowana w miesiącach ograniczonego nasłonecznienia, czyli od września do marca. Jednak nierzadko także wiosną i latem nie eksponujemy skóry na słońce codziennie bądź stosujemy filtry UV. Wtedy suplementacja witaminą D zalecana jest przez cały rok. Wybieraj wyłącznie suplementy jakości premium, wolne od syntetycznych dodatków oraz dostarczające wyłącznie naturalnej witaminy D – to najlepsze wsparcie rozwoju Twojego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

42 − 35 =