Rozszerzenie diety niemowlaka – praktyczny schemat dla mam

dieta dziecka
.

Kiedy dziecko skończy 17. tydzień życia możesz zacząć rozszerzać dietę niemowlęcia. Chociaż to mleko matki jest głównym posiłkiem do 1 roku życia, koniecznością jest wprowadzenie do dziecięcego jadłospisu nowych produktów spożywczych. Zastanawiasz się od czego zacząć? Poznaj praktyczny wskazówki, jak rozszerzać dietę zgodnie ze schematem żywienia niemowląt.

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, dietę niemowląt należy rozszerzać po ukończeniu 17. tygodnia życia. Warto obserwować czy dziecko daje sygnały do gotowości odkrywania nowych smaków. Jeśli nie, możesz się jeszcze wstrzymać z podawanie nowych pokarmów, ale nie czekaj dłużej niż do 26. tygodnia życia maluszka.

Dziecko decyduje czy zje posiłek

Nowy schemat żywienia niemowląt zakłada, że to dziecko decyduje o tym, czy zje posiłek i jak dużo. Natomiast rodzic określa porę posiłku oraz jego skład.

By wprowadzanie nowych produktów spożywczych przebiegało sprawnie, zaleca się podawanie posiłku innego niż mleko po zakończonym karmieniu piersią. Warto jednak odczekać choćby godzinę, by dziecko zdążyło nieco zgłodnieć. Wtedy będzie bardziej chętne do poznawania nowych smaków.

Rozszerzanie diety niemowlaka w 5-6 miesiącu

Jak wskazuje aktualny schemat żywienia niemowląt, jadłospis dziecka w 5-6 miesiącu życia powinien obejmować 4 posiłki mleczne oraz 1 posiłek składający się z gładkiego puree.

Na tym etapie trzeba wprowadzić gotowane i zmiksowane na gładką masę warzywa i owoce. Zaleca się także rozszerzenie diety dziecka o mięso oraz kaszki i kleiki bezglutenowe. Produkty zbożowe (także zawierające gluten) trzeba wprowadzić między 17. tygodniem a 12. miesiącem życia.

Dieta niemowlęcia po 7 miesiącu

Od ukończenia 7 miesiąca życia, rozszerzanie diety niemowlaka najczęściej nabiera tempa. W jego jadłospisie pojawia się mniej posiłków mlecznych. Jako że dziecko nabiera nowych umiejętności, tj. pobieranie wargami pokarmu z łyżeczki, gryzienie i żucie, zaleca się większą różnorodność w konsystencji posiłków. Po 7 miesiącu życia niemowlęcia, nie ma konieczności podawania produktów zmiksowanych na gładką masę. Należy wprowadzić drobno posiekane mięso czy ryby, rozgniecione warzywa i owoce, by w kolejnych tygodniach podać dziecku do ręki większe kawałki produktów.

Jak wprowadzać nowe smaki?

Podawanie dziecku w pierwszej kolejności owoców może skutkować niechęcią i odrzuceniem warzyw. Dlatego zgodnie z zaleceniami ekspertów, rozszerzanie diety niemowlaka dobrze jest zacząć od warzyw (o bardziej wytrwany smaku niż owoce).

Warto rozpocząć od podawania prostych smaków, włączając jeden rodzaj warzywa naraz. Dobrym rozwiązaniem jest przeplataniem smaków, tj. każdego dnia wprowadzanie innego produktu – tak, by każdy smak powtórzyć co najmniej 7 razy.

W kolejnym tygodniu rozszerzania diety można wprowadzić owoce, pamiętając o przeplataniu smaków owoców w kolejnych dniach. Po 5-6 tygodniu diety, zaleca się wprowadzenie także mięsa.

Co do picia?

Rozszerzanie diety niemowlaka powinno obejmować również podawanie płynów. Bez ograniczeń zaleca się podawać niskozmineralizowaną wodę. Do codziennego jadłospisu można włączyć również soki (pasteryzowane, przecierowe, bez dodatku cukru) – jednak w ilości nie większej niż 150 ml na dobę (porcja powinna uwzględniać ilość spożytych owoców).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

41 + = 43