Badania ultrasonograficzne są wykonywane zawsze w sytuacjach, gdy konieczna jest precyzyjna diagnostyka narządów wewnętrznych. Często wykorzystywane są przy badaniach jamy brzusznej. I to nie tylko w przypadku urazów powstałych na skutek wypadków, ale też w profilaktyce. Z badań ultrasonograficznych mogą korzystać dzieci, a nawet niemowlęta. Może być ono przydatne zwłaszcza w przypadkach, w których konieczne jest wykrycie przyczyny bólu brzucha małego pacjenta.
Na czym polega badanie USG
Badanie USG jest szybkie, trwa zaledwie około 15 minut. Dzięki temu, że diagnosta otrzymuje na bieżąco obraz jamy brzusznej dziecka, potrafi szybko stwierdzić jaki jest stan zdrowia małego pacjenta. Bez kilkudniowego oczekiwania na wyniki może podjąć decyzję o skierowaniu malucha na konsultację do lekarza specjalisty.
Jest to szczególnie istotne w przypadkach, w których liczy się czas. Ważne jest i to, że badanie ultrasonograficzne jest bezbolesne i nieszkodliwe dla ich pociech. Podczas USG nie jest wykorzystywane żadne promieniowanie, a jedynie ultradźwięki. Inną istotną kwestią dla rodziców jest to, że mogą oni towarzyszyć dziecku przez cały czas trwania badania. Nie jest też wymagana hospitalizacja, zaraz po badaniu można udać się z maleństwem do domu.
Wskazania do przeprowadzenia USG jamy brzusznej u dzieci
Lista symptomów, które mogą sugerować konieczność przeprowadzenia USG jamy brzusznej jest długa i obejmuje w szczególności:
- wyraźne powiększenie obwodu brzucha dziecka
- krwawienie z układu: moczowego, pokarmowego lub dróg rodnych
- gorączka o nieznanym podłożu
- krew lub śluz w stolcu
- bolesność przy oddawaniu stolca
- żółtaczka
- nagła utrata wagi
- bolesność w czasie próby dotknięcia brzucha.
Należy też pamiętać, iż powodów bolącego brzucha u niemowląt jest wiele, a wśród nich: dyspepsja, zatrucie pokarmowe, angina, zaparcia, zakażenie pasożytnicze, refluks żołądkowo-przełykowy, choroba wrzodowa, kolka niemowlęca, alergia pokarmowa, zakażenie dróg moczowych, kolka nerkowa, czy infekcje układu oddechowego.
U niemowląt przyczynę bólu trudno odgadnąć, bo dziecko nie jest w stanie samodzielnie powiedzieć i wskazać co go dokładnie boli, w którym miejscu i jaki jest to rodzaj bólu. Szansą na skuteczną diagnozę jest badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej.
Jest ono nie tylko doskonałym narzędziem diagnostycznym, ale też niezwykle bezpiecznym. Zamiast szkodliwego promieniowania wykorzystuje ultradźwięki. Diagnosta przeprowadza badanie za pomocą ultrasonografu, którego nasmarowana żelem głowica ślizga się po brzuchu niemowlęcia czy dziecka i przesyła obraz bezpośrednio do monitora. Dzięki temu od razu można rozpoznać co jest przyczyną bólu brzucha. A te u niemowląt mogą być czasem bardzo poważne, na przykład zapalenie wyrostka robaczkowego. W takiej sytuacji ból jest tępy, ciągły i zaczynający się w okolicy pępka; dziecko samo nam o tym nie powie, więc należy je uważnie obserwować. Objawem takiego zapalenia może być niechęć do poruszania się, wymioty oraz gorączka. Dodatkowo, u dzieci przed piątym rokiem życia choroba ta często ma nietypowy przebieg i może przypominać infekcję wirusową. W takim przypadku zapalenie wyrostka może być wykryte zbyt późno. Dlatego lepiej nie ryzykować i wykonać badanie USG jamy brzusznej niemowlaka.
Przygotowania do badania USG jamy brzusznej u dzieci i niemowląt
W przypadku dzieci do trzeciego roku życia nie potrzeba specjalnego przygotowania do badania. W przeciwieństwie do starszych pociech, nie ma konieczności ograniczeń w jedzeniu. Także pęcherz malucha nie musi być wypełniony. Dzięki temu badanie jest jeszcze mniej uciążliwe i nie wymaga dodatkowego przygotowania. Takie udogodnienia są szczególnie istotne w sytuacji, gdy dziecko boli brzuch, jest rozdrażnione i często płacze. Warto jednak na czas wizyty zabezpieczyć się w sporą ilość niegazowanej wody mineralnej, ponieważ w czasie badania może wyniknąć potrzeba pojenia dziecka. Można też spróbować nakarmić malca tuż przed samym badaniem. Dzięki temu dziecko lepiej zniesie badanie i będzie spokojniejsze.
Źródło: www.GabinetUSG.com.pl