Przed pierwszą wizytą u ginekologa kobieta koniecznie powinna wykonać badanie OB. Pierwsza wizyta nie wymaga żadnego konkretnego powodu. Nawet 13-15-letnie dziewczynki powinny wybrać się na taką wizytę, aby przebadano je i udzielono im porad w dziedzinie zdrowia. Nie potrzeba innego powodu.
Czy należy się obawiać wizyty u ginekologa?
Normalne jest, że młoda dziewczyna czuje zdenerwowanie przed pierwszą wizytą u ginekologa. Szczególnie, gdy nie wie dokładnie z czym taka wizyta się wiąże lub ma obawy związane ze stanem jej zdrowia. Najlepiej, gdy ginekolog jest kobietą, pomoże to młodej dziewczynie lepiej oswoić się z nowym dla niej badaniem.
Nie trzeba usuwać włosów ani golić ich przed pierwszą wizytą u ginekologa. Ważne jest zachowanie higieny okolic intymnych, ponieważ zapewnia ono oczekiwany komfort. Aby pierwsze badanie przebiegało lepiej, można zabrać ze sobą kogoś do towarzystwa – mamę, przyjaciółkę albo osobę z bliskiej rodziny. Ważne, aby pacjentka czuła się maksymalnie komfortowo. Poza tym pacjentka powinna być szczera, opowiadać o własnych dolegliwościach, nawykach, współżyciu, obawach i zmartwieniach. Lekarz jest sojusznikiem, a nie wrogiem i na pewno zadba o pacjentkę i jej zdrowie.
Nie warto umawiać się na wizytę u ginekologa podczas comiesięcznego krwawienia. Lepiej odczekać i wybrać się do lekarza po miesiączce. Podczas badania lekarz może poprosić o próbkę moczu, aby stwierdzić czy nie ma infekcji lub poszukać śladów cukru. Infekcja i cukier wpływają na stan zdrowia pacjentki. Dlatego ginekolog może wykonać takie badanie w wyjątkowych sytuacjach, mając pewne podejrzenia. Jeśli pacjentka nie ukończyła 21 roku życia, nie musi poddawać się badaniu miednicy. Po 21. roku życia takie badanie będzie przeprowadzone. Bez żadnego badania kobieta może otrzymać pigułkę antykoncepcyjną. Zapewni jej ona komfort bezpiecznego prowadzenia współżycia, bez strachu przed zajściem w nieplanowaną ciążę. Antykoncepcja hormonalna jest uzależniona od stanu zdrowia oraz potrzeb danej pacjentki. Może to być pigułka, spirala domaciczna, zastrzyk – decyzję podejmuje lekarz, kierując się dobrem pacjentki.
Podsumowując, zawsze musi być pierwszy raz, a regularne konsultacje u ginekologa (w Warszawie można umówić się na wizytę online: http://www.medica2000.com.pl/specjalisci/ginekolodzy/) pozwolą dbać o zdrowie pacjentki przez całe jej życie. Zachęcamy do odwiedzania ginekologa co najmniej raz w roku, najlepiej nawet co pół roku, i zawsze gdy pojawią się niepożądane objawy choroby.