USG 3D i 4D. Jak wygląda badanie ultrasonograficzne w ciąży?

usg
.

USG jest jednym z podstawowych badań przeprowadzanych w ciąży. Pozwala na obejrzenie wnętrza ciała matki, a tym samym dokładne zbadanie płodu.

Badanie ultrasonograficzne coraz częściej wykonywane jest przy użyciu nowoczesnych aparatów 3D i 4D, pozwalających na uzyskanie znaczenie efektowniejszego obrazowania.

Badanie ultrasonograficzne w ciąży

W badaniach USG stosuje się fale ultradźwiękowe, które po dotarciu do narządów wewnętrznych odbijają lub pochłaniają wiązkę ultradźwięków. Następnie specjalny aparat przetwarza uzyskane sygnały w obraz, który oglądać można na monitorze. USG w ciąży pozwala na ustalenie wieku dziecka oraz jego płci, a także ocenę prawidłowości rozwoju płodu.

Klasyczne ultrasonografy przekazują wyłącznie obraz dwuwymiarowy, z którego specjalista odczytać może wiele przydatnych informacji – dotyczących np. umiejscowienia łożyska, stanu narządów wewnętrznych czy ilości wód płodowych. Rodzice dziecka widzą jednak na ekranie wyłącznie ciemne i jasne plamy, które układają się w niewyraźne kształty. Nowoczesne urządzenia USG pozwalają na generowanie znacznie efektowniejszego obrazu trójwymiarowego 3D oraz 4D.

USG w ciąży – w 3D i 4D

Trójwymiarowa rekonstrukcja wnętrza macicy pozwala na dokładne obejrzenie zewnętrznej powierzchni ciała nienarodzonego dziecka. Podczas badania ultrasonograficznego w 3D, rodzice mogą zobaczyć wyraźny kształt ciała swojego potomka i wyraz jego twarzy. Na pamiątkę mogą nawet otrzymać zdjęcia oraz film, na których bardzo dokładnie widać cała sylwetkę malca. Prawdziwą rewolucją jest jednak USG 4D.

Obrazowanie w czterech wymiarach pozwala na uzyskanie efektu podobnego, jak w przypadku monitorowania trójwymiarowego. W badaniu 3D obraz pozostaje jednak statyczny, natomiast w USG 4D ulega zmianom w casie rzeczywistym. Rodzice mogą na żywo oglądać ruchy wykonywane przez dziecko oraz śledzić wszystkie jego grymasy, co nierzadko okazuje się dla nich głęboko wzruszającym doświadczeniem. Według psychologów, oglądanie obrazu ultrasonograficznego 4D przyczynia się do wcześniejszego nawiązania kontaktu emocjonalnego rodziców z dzieckiem, a także jego znaczącego wzmocnienia po porodzie.

Zastosowanie USG w ciąży

Obrazowanie 3D i 4D nie tylko zapewnia lepsze doznania rodzicom, ale też zwiększa możliwości diagnostyczne lekarzy. Uzyskanie bezpośredniego wglądu w anatomię płodu pozwala na wychwycenie wielu istotnych szczegółów, łatwych do przeoczenia w przypadku tradycyjnego USG 2D. Wynika to m.in. z możliwości obracania obrazu płodu, który naturalnie zasłonięty jest przez żebra, kręgosłup oraz kości miednicy matki.

Obraz na ekranie aparatu pozwala na uzyskanie przekrojów dających wgląd w stan kośćca dziecka, bez konieczności stosowania szkodliwych promieni rentgenowskich. USG 3D i 4D ma szczególny wpływ na skuteczną diagnostykę zespołu Downa, ze względu na możliwość precyzyjnej oceny kości nosowych. Badanie to jest miarodajne także przy rozpoznawaniu rozszczepu wargi i podniebienia, wad kręgosłupa, zniekształceń kończyn oraz wielu innych problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

87 − 83 =