Witamina D3, co to jest?

tabletki
.

Witamina D3 produkowana jest podczas wystawiania skóry na słońce. Dokładniej mówiąc, jest to hormon steroidowy odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie naszego układu kostnego. Witamina D jest niezbędna dla naszego organizmu. Odpowiada za wchłanianie się wapnia i fosforu. Jest czynnikiem, dzięki któremu możemy utrzymać prawidłową postawę i mieć zdrowe zęby. Jeśli mieszkamy w słabo nasłonecznionej części świata lub nie lubimy kąpieli słonecznych możemy być podatni na jej niedobór. Taki stan może prowadzić do złego samopoczucia, apatii i braku energii. Jak radzić sobie w przypadku osłabienia i czym grozi zbyt niski poziom witaminy D3 w organizmie?

Niedobór witaminy D3- choroby

Najczęstszą przyczyną chorób kości jest niedobór witaminy D3. Największe ryzyko zachorowań dotyczy kobiet w okresie menopauzy i dzieci, które mają znaczny niedobór witaminy. Najczęstsze choroby to:
1. Osteoporoza- ubytek masy kostnej. Grozi większą szansą na złamanie kości, powoduje bóle szkieletowe oraz powstawanie garba starczego.

  1. Osteomalacja- rozmiękczenie kości, znaczna utrata wapnia i fosforu. Objawami są podatność na łamanie kości, deformacja ciała, powstawanie kifotyzacji (wygięcie kręgosłupa), osłabienie mięśni, przez co chory szybko się męczy.
  2. Krzywica- choroba dziecięca (występuje między 2 miesiącem a 3 rokiem życia). Powoduje zmiany w układzie szkieletowym oraz nieprawidłowy rozwój. Najczęstszymi objawami są brak apetytu, potliwość, rozdrażnienie, opóźnione ząbkowanie.

Każdy rodzaj schorzenia leczy się przy pomocy podawania witaminy D3 doustnie lub przy pomocy zastrzyków domięśniowych.

Objawy i skutki

Objawy niedoboru witaminy D3 w organizmie:
1. ból kości

  1. choroby jamy ustnej
  2. zaburzenia wzroku
  3. zmęczenie i apatia
  4. bezsenność

Ze skutkami złego stanu zdrowia walczy się podając odustnie lub domięśniowo witaminę D.

Nadmiar witaminy D3 w organizmie

Nadmiar witaminy D3 w organizmie tak samo jak niedobór może nam zaszkodzić. Odpowiednie proporcje są ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Skutki nadmiaru mogą uszkodzić układ nerwowy. Gromadzenia się wapnia w tkankach uszkadza nerki (w nerkach gromadzi się kamień) i serce. Objawami nadmiaru są np: wzmożone pragnienie, brak apetytu, nudności i ogólne osłabienie. Kobiety w ciąży powinny brać dawki zalecane przez lekarza ponieważ może dojść do uszkodzenia płodu. Nadmierne dawki witaminy D3 prowadzą do zdeformowania ciała i powodują uszkodzenia kości. Również panie karmiące piersią powinny racjonalnie dawkować witaminę D3.

Jak utrzymywać prawidłowy poziom witaminy D3 w organizmie?

Aby radzić sobie z niedoborem witaminy D3 warto spożywać odpowiednie produkty takie jak ser żółty, mleko, ryby lub sięgnąć po lek albo suplement diety, który uzupełni nasze braki np: Vigantoletten. Brak odpowiedniej diety i suplementacji organizmu może prowadzić do kilku groźnych chorób naszego układu szkieletowego, a ponad to do nieprawidłowego funkcjonowania innych części naszego ciała lub ich deformacji. Warto pamiętać, że naturalne sposoby są najlepszym rozwiązaniem. W okresie wiosny i lata, kiedy słońca jest coraz więcej należy dużo spacerować. Nasz organizm będzie dotleniony, a promienie słońca sprawią, że po zimie poczujemy się dużo lepiej. Doda nam to energii i będziemy mniej osowiali.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 58 = 68