Optymalna podaż niezbędnych składników budulcowych, energetycznych, a także witamin i mikroelementów ma zasadnicze znaczenie w okresach wzmożonego na nie zapotrzebowania, co z całą pewnością ma miejsce u kobiet planujących ciążę. Zaburzona równowaga pomiędzy poszczególnymi elementami, może być przyczyną niepowodzeń w zajściu w ciążę. Właściwa suplementacja witamin i mikroelementów w okresie prekoncepcyjnym ma pozytywny wpływ zarówno na rozwój dziecka jak i zdrowie matki.
Witaminy dla planujących ciążę – poznaj najważniejsze z nich.
Witamina E
Witamina E stanowi jeden z najsilniejszych antyoksydantów chroniącym błony komórkowe przed uszkodzeniem. Obniża stężenie lipidów w surowicy krwi, przeciwdziałając tym samym rozwojowi miażdżycy. Witamina E ma pozytywny wpływ na wzrok oraz naczynia krwionośne zarówno mamy jak i dziecka, jednak suplementowana powinna być z rozwagą, ponieważ tak jak i jej niedobór, tak i nadmiar może mieć swoje negatywne konsekwencje.
Kwas foliowy
Suplementacja kwasu foliowego w okresie poprzedzającym koncepcję jest niezmiernie ważna i winna być prowadzona co najmniej 6 tygodni przed planowaną ciążą. Jego niedobór może skutkować wzrostem ryzyka poronienia, wystąpieniem wad cewy nerwowej, serca i układu moczowego płodu, u matki z kolei być przyczyną anemii, czy zakrzepicy.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe
Właściwa zawartość WKT w diecie ma wpływ na prawidłowy rozwój siatkówki oka oraz komórek nerwowych dziecka. Zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu I, alergii oraz choroby nadciśnieniowej w wieku dorosłym. Ponad to adekwatna suplementacja WKT implikuje wydłużenie czasu trwania ciąży oraz wzrost masy urodzeniowej dziecka.
Witamina D
Niedobór witaminy D może stanowić przyczynę zaburzeń w gospodarce mineralno-wapniowej i fosforowej i skutkować wystąpieniem osteopenii a w dalszym etapie osteoporozy u mamy oraz predysponuje do poporodowej hipokalcemii u dziecka i krzywicy w kolejnych miesiącach jego życia.
Jod
Ciężki niedobór tego pierwiastka skutkuje matczyną i płodową hipotyroksynemią, która prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu, objawiającego się opóźnieniem rozwoju neuropsychologicznego maluszka. Ponad to niedoczynność tarczycy związana z niedoborem jodu może przyczynić się do wzrostu ryzyka poronień oraz porodów przedwczesnych.
Zgodnie z zaleceniami specjalistów bezsporne jest suplementowanie podczas ciąży kwasu foliowego, jodu oraz witaminy D3. Ze względu na stopień istniejącego niedoboru lub specyficzne, indywidualne czynniki ryzyka należy rozważyć włączenie preparatów takich jak żelazo czy magnez.