Jak wybrać zabawki do piaskownicy?

zabawki
.

Zabawa w piaskownicy to jedna z ulubionych form aktywności dzieci. Maluchy uwielbiają przesypywać ziarenka, kopać, tworzyć piaskowe konstrukcje, tory wyścigowe i zwykłe babki. Dziecięca wyobraźnia jest nieograniczona, a piaskownica jest miejscem, w którym nasze pociechy najchętniej ją wykorzystują.

Na początek warto przyjrzeć się zaletom zabaw w piaskownicy. W trakcie zabawy dziecko rozwija nie tylko swoją kreatywność, ale przede wszystkim zmysł dotyku. Budowanie z sypkiego materiału wymaga również dobrej koordynacji ruchowej i uczy koncentracji. To doskonały sposób na trenowanie umiejętności manualnych. Niewielu rodziców zastanawia się nad tym, że tego typu zabawa będzie pomocna w nauce poprawnego trzymania kredek, pisania, malowania i rzeźbienia. Piaskownica to również miejsce spotkań z innymi dziećmi, co wymusza współpracę i zachowania społeczne.

Zasady bezpieczeństwa

Zwróć uwagę, czy piaskownica znajduje się na terenie ogrodzonym. Piasek stwarza doskonałe warunki do rozwoju nieproszonych gości. Na teren nie mogą mieć wstępu psy ani koty. Po zakończonej zabawie zawsze dezynfekuj rączki dziecka, zwróć uwagę na jego paznokcie – muszą być dokładnie wyczyszczone. Kontroluj dziecko także podczas zabawy, aby nie wkładało zabawek do ust.

Jakie zabawki zabrać

Rodzaj zabawek, które zabierzemy na plac zabaw zależy oczywiście od osobistych preferencji naszego dziecka. Popularne stały się zabawki dla chłopców Bruder, a w szczególności samochody z dużymi kołami terenowymi, które doskonale radzą sobie na „trudnym terenie” i piaskowych torach. Podstawowe zabawki do piasku to klasyczne wiaderko, grabki, łopatka i foremki. Taki zestaw pozwoli dziecku na tworzenie ciekawych budowli. Maluchy lubią jednak bawić się różnymi przedmiotami, dlatego do piaskownicy możemy zabrać wiele przedmiotów, które doskonale sprawdzą się w roli zabawek. Mogą to być nieużywane, aluminiowe łyżki stołowe, które są poręczniejsze od łopatek i ułatwiają kopanie w piasku.

Podobną rolę spełnią plastikowe łyżeczki, które mogą służyć do nabierania sypkiego materiału. Świetnie sprawdzą się także czyste pudełka po jogurcie, czy serku homogenizowanym. Zamiast wiaderka możesz wykorzystać przeciętą na pół butelkę plastikową po półtoralitrowym napoju, a nawet pięciolitrowy baniak po wodzie. Zabawką może stać się pusty kartonik po mleku (także umyty, osuszony i przecięty). Plusem takich własnoręcznych zabawek jest to, że można je dostosowywać do konkretnej zabawy – przycinać, dziurawić i łączyć w zależności od potrzeby. Po skończonej zabawie kartoniki, pudełka i butelki można bez problemu wyrzucić do śmietnika.

Uruchamiamy wyobraźnię

Warto podsuwać dziecku pewne pomysły, które ubarwią zabawę. Zachęcajmy nasze maluchy do kreatywnego wykorzystania materiałów jakie znajdują się w otoczeniu – patyczków, kwiatów, gałązek, szyszek, kamyków itd. Zabawki dla chłopców Bruder można łączyć ze sobą (np. doczepić przyczepkę do samochodu lub ciężarówki) i tworzyć w ten sposób pojazdy do zbierania surowców.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

60 − 59 =