Zabawa stanowi nieodłączny element życia dziecka. Wbrew pozorom nie jest dla niego wyłącznie przyjemnością, ale również integralną częścią dorastania i rozwoju. Zabawa stymuluje bowiem rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dziecka, dlatego tak istotne jest, by rodzice zapewniali odpowiednie formy zabawy swoim dzieciom. W jaki jednak sposób zabawa wpływa na rozwój dziecka?
Rozwój zdolności sensorycznych
Zdolności sensoryczne kształtują się u dziecka już od pierwszych dni życia. W trakcie opieki nad dzieckiem, rodzic wykonuje liczne czynności pielęgnacyjne, w efekcie których dostarcza dziecku odpowiednich bodźców, np. podnosi malucha, przytula go, potrząsa grzechotką itp. Aby dodatkowo przyśpieszać rozwój dziecka, przy wykonywaniu jakichkolwiek czynności należy do malucha mówić – jest to doskonały sposób na szybszy rozwój zdolności mowy u dziecka. Jak również podkreśla ekspert sklepu internetowego COBI.pl: Warto przy tym pamiętać, iż w okresie niemowlęcym, zabawki powinny znajdować się w zasięgu rączek dziecka i być często zmieniane, by sprzyjać rozwojowy różnych zdolności i umiejętności.
Stymulowanie zdolności manipulacyjnych
Kolejny etap w życiu dziecka charakteryzuje się potrzebą chwytania różnych zabawek i ich sprawdzania. Maluch bada poszczególne przedmioty za pomocą zmysłu dotyku i wzroku. Ponadto również podrzuca je i sprawdza, jakie dźwięki wydają. Zainteresowanie konkretną zabawką jest większe, jeśli rodzic staje się częścią zabawy. Dlatego ważne, by dorosły manipulował danym przedmiotem, pokazywał jego możliwości, a przy tym opowiadał dziecku, co robi. Jest to doskonały sposób na to, by skuteczniej rozwijać zdolności manipulacyjne dziecka i pozwalać mu poznawać otaczający je świat.
Zabawa w naśladowanie
Formy zabawy w okresie wczesnodziecięcym znacznie różnią się od tych z okresu niemowlęcego. Dziecko potrafi już chodzić, co pozwala mu na samodzielny wybór zabawek. Również na tym etapie rozwoju w zabawie powinien uczestniczyć dorosły. Powinien on kierować zabawą w taki sposób, by była ona jednocześnie interesująca, a przy tym rozwijająca dla dziecka. Szczególnie, że w tym wieku dziecko nad wyraz chętnie naśladuje to, co wykonują dorośli. Jest to więc doskonały czas na to, by odpowiednio kształtować rozwój dwu- i trzyletnich dzieci.
Zdj. Rozbiórka Action Town seria klocków od Cobi.
Twórcze zabawy
W przypadku dzieci powyżej trzeciego roku życia, największym zainteresowaniem cieszą się zabawy konstrukcyjne i tematyczne, które często są ze sobą powiązane. Dziecko samodzielnie wybiera motyw przewodni oraz przedmioty, które wykorzysta w zabawie. Rodzice w tym przypadku powinni okazywać mu zainteresowanie i aprobatę co do jego pomysłów, ale przy tym nie ingerować zbytnio w sam przebieg zabawy.