Zakrzepica nie taka straszna

nogi
.

Niektórzy zakrzepicę kończyn dolnych nazywają „tajemniczym zabójcą”. Choroba często nie daje żadnych objawów, można ją wyleczyć, a jednak zdarza się tak, że pozbawia życia w kilka sekund. Brzmi wręcz niewiarygodnie. Dlaczego zakrzepica kończyn dolnych jest jednak tak groźna?

Zakrzepica najczęściej rozwija się w kończynach dolnych i to tam tworzą się zatory. Bardzo rzadko, ale zdarza się, że powstają one w kończynach górnych, albo w miednicy. Zakrzep żylny nie jest groźny dla zdrowia. Takim się staje w momencie, gdy zaczyna przemieszczać się z krwią w stronę serca. Wówczas może zablokować tętnicę płucną, a to zwykle kończy się nagłą śmiercią.

Przyczyny choroby

Zakrzepica kończyn dolnych atakuje głównie osoby, które są unieruchomione po przebytych operacjach, czasami nagle ujawnia się w czasie wielogodzinnej podróży samochodem lub samolotem. Rozwojowi tej choroby sprzyja przebywanie zbyt długo w jednej pozycji. Dlatego też czynnikiem ryzyka może być praca siedząca lub stojąca. Najczęściej pojawia się ona u osób starszych, po 60. roku życia.

Ryzyko wystąpienia choroby wzrasta też u osób otyłych i tych, którzy cierpią na zaburzenia w funkcjonowaniu układu krążenia oraz na nowotwory. Zakrzepica kończyn dolnych atakuje też kobiety stosujące antykoncepcje hormonalną oraz osoby, które noszą zbyt ciasne ubrania, blokujące swobodne krążenie krwi.

Czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepicy jest też znany wielu osobom niezdrowy tryb życia. Brak aktywności fizycznej, papierosy, alkohol, obecność zbyt dużych ilości tłuszczów i cukru w diecie, a także ogólne odwodnienie organizmu sprzyjają rozwojowi zakrzepicy.

Objawy choroby

Tu właśnie jest spory kłopot. Zakrzepicaczęsto rozwija się kompletnie bezobjawowo. Z czasem możne pojawić się ból nóg zarówno podczas chodzenia jak i stania. Występują też obrzęki – najczęściej w okolicach kostek i ud. Skóra na nogach, w okolicach odczuwania bólu robi się często zaczerwieniona, napięta, a czasem nawet sina.

Czasami u chorych pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka oraz przyspieszone tętno. Tak jednak dzieje się tylko u niektórych chorych, u innych objawy mogą nie wystąpić w ogóle, a pierwszym symptomem może być od razu zatorowość płucna, czyli duszności, plucie krwią i ból w klatce piersiowej.  Jeśli dojedzie do zatrzymania krążenia, może to być przyczyną śmierci.

Leczenie

Podstawowymi lekami są preparaty zawierające heparynę w zastrzykach oraz inne środki przeciwzakrzepowe. Zanim jednak choroba przybierze ostrą postać, warto stosować chociażby doustne leki zawierające heparynę drobnocząsteczkową.

Aby zapobiec zakrzepicy wystarczy zdrowo się odżywiać i utrzymywać właściwą wagę ciała. Jeśli do tego dołoży się regularną aktywność fizyczną to ryzyko zakrzepicy jest naprawdę niewielkie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 + = 28