Spóźniająca się miesiączka, tkliwość i drażliwość piersi, mdłości – to typowe objawy ciąży. Czasami jednak mogą być mylące – szczególnie, jeśli kobieta z niecierpliwością czeka na dziecko. By się upewnić, wystarczy wykonać proste i zupełnie bezinwazyjne badania.
Pierwsze objawy ciąży bywają dość charakterystyczne. Żeby jednak mieć stuprocentową pewność, lepiej wykonać odpowiednie badania. Są one łatwo dostępne i niedrogie.
Wykonaj prosty test ciążowy
Najszybszym sposobem na potwierdzenie lub wykluczenie ciąży jest wykonanie testu ciążowego przeznaczonego do samodzielnego użycia w domu. Wykrywa on obecność hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej) w moczu. Wystarczy niewielka próbka, by po kilku minutach uzyskać dość wiarygodny wynik. Warto mieć świadomość, że domowe testy ciążowe charakteryzują się wysoką wiarygodnością – na poziomie 95-99 proc.
Prawdopodobieństwo wiarygodności wyniku jest większe:
- im czulszy jest test;
- im później jest on wykonany.
Ponieważ obecność hCG wykrywana jest w moczu około 8-10 dni po zapłodnieniu, wcześniejsze wykonywanie testu nie ma sensu.
Zaleca się, by domowe badanie wykonać z samego rana – z porannej próbki moczu. Wtedy właśnie stężenie hormonu ciążowego jest najwyższe. Jeśli na teście pojawią się dwie kreski, test jest pozytywny. Jeżeli pojawi się tylko jedna kreska, test jest negatywny.
Oznaczenie poziomu beta hCG we krwi
Objawy ciąży może potwierdzić również oznaczenie poziomu hormonu beta hCG z próbki krwi żylnej. Jest to badanie znacznie bardziej wiarygodne niż domowy test ciążowy, dlatego wiele kobiet decyduje się na jego wykonanie w dniu spodziewanej miesiączki. Warto przy tym podkreślić, że badanie krwi może potwierdzić ciążę już około 6-8 dnia po owulacji – to właśnie po zagnieżdżeniu zarodka w macicy pojawia się minimalne stężenie beta hCG.
By wykonać oznaczenie poziomu gonadotropiny kosmówkowej, nie trzeba mieć skierowania od ginekologa. Na badanie można zgłosić się w dowolnym momencie – nie ma potrzeby wykonywania go na czczo.
Objawy ciąży można potwierdzić, gdy poziom hCG przekracza 5 mIU/ml. Wartości poniżej tego wyniku oznaczają, że nie doszło do implantacji zarodka. Istotne jest również, by monitorować wzrost poziomu tego hormonu – kolejne badanie należy wykonać po 48 godzinach, by móc stwierdzić przyrost beta hCG o min. 66%.
Badanie USG
Jeżeli test oraz badanie hCG potwierdzą objawy ciąży, warto udać się na wizytę do ginekologa. Najbardziej odpowiedni termin to ten, gdy poziom beta hCG przekracza 1500. Specjalista wykona badanie USG, dzięki któremu będzie można stwierdzić obecność pęcherzyka ciążowego w jamie macicy oraz wykluczyć ciążę pozamaciczną.
Po potwierdzeniu ciąży koniecznością są regularne wizyty u ginekologa. Na każdej z nich lekarz wykona niezbędne badania pozwalające ocenić, czy ciąża rozwija się prawidłowo.