Psy to stworzenia, które sympatią darzy wielu ludzi. Są idealnymi kompanami, potrafią rozweselić nawet największego ponuraka oraz okazują bezgraniczną i bezinteresowną miłość.
Niestety mimo najlepszej tresury psy kierują się instynktem. Jeżeli poczują się zagrożone, lub stwierdzą, że właścicielowi grozi jakieś niebezpieczeństwo, mogą zaatakować i boleśnie pogryźć. Jeżeli do wypadku doszło z winy właściciela czworonoga, poszkodowany może ubiegać się o rekompensatę z tytułu poniesionych strat materialnych i niematerialnych. Dobry adwokat z wieloletnim doświadczeniem z pewnością pomoże w uzyskaniu sprawiedliwego odszkodowania.
Pies mnie ugryzł? Gdzie mogę to zgłosić?
Atak zwierzęcia może skończyć się niegroźnymi otarciami i skaleczeniami, głębokimi ranami lub w skrajnych sytuacjach nawet śmiercią. Drobne ranki obmywamy dokładnie i intensywnie wodą z mydłem – najlepiej antybakteryjnym – dezynfekujemy i owijamy bandażem. Po udzieleniu pierwszej pomocy udajemy się do lekarza, który powinien obejrzeć ranę i podjąć stosowne do sytuacji kroki.
Jeżeli zostaliśmy dotkliwie pogryzieni nie zwlekajmy z wezwaniem pogotowia. Lekarz, który zjawi się na miejscu, udzieli fachowej pomocy oraz dezynfekuje i opatrzy ranę. Niezbędny będzie również zastrzyk przeciwko tężcowi oraz wdrożenie działania zapobiegającemu wściekliźnie.
Na miejscu zdarzenia powinna pojawić się również policja, która ustali przyczynę wypadku, wylegitymuję właściciela czworonoga i uzyska od niego informacje dotyczącą stanu zdrowia zwierzęcia. Pies, który dopuści się pogryzienia osoby dorosłej lub dziecka musi koniecznie zostać zbadany przez weterynarza. Czworonoga poddaje się 15 dniowej kontroli w celu sprawdzenia czy nie rozwija się u niego wścieklizna.
Roszczenia, o które może ubiegać się poszkodowany
W związku z atakiem czworonoga poszkodowanemu przysługują dwa typy roszczeń: zadośćuczynienie i odszkodowanie.
Odszkodowanie za pogryzienie przez psa
Odszkodowanie jest to kategoria roszczenia za szkody materialne. Jeżeli w wyniku pogryzienia ucierpiała nasza odzież, obuwie lub należąca do nas rzecz, możemy ubiegać się o odszkodowanie.
Poszkodowany może także wystąpić o odszkodowanie, które będzie stanowić pokrycie kosztów odbytego lub przyszłego leczenie, koszty transportu do placówek medycznych oraz koszty związane z rekonwalescencją i zakupem lekami. W sytuacji zwiększenia się potrzeba na przyszłoś, ofiara pogryzienia może zażądać wypłacania comiesięcznej renty lub pokrywania kosztów stałej opieki medycznej.

Pamiętajmy, by skrupulatnie zbierać dokumentację medyczną. Wszelkie dokumenty potwierdzające nasz stan zdrowia, przebyte zabiegi i operacje oraz przyjmowane leki pomogą nam uzyskać godziwą rekompensatę.
Zadośćuczynienie za pogryzienie przez czworonoga
Zadośćuczynienie należy się za niematerialne straty, jakie zostały poniesione w wyniku ataku psa. Do takich strat mogą należeć: ból, strach, cierpienia psychiczne i fizyczne, trauma. Nie należy rezygnować z tego rodzaju rekompensaty, gdyż w znacznej mierze zdarzeń stary niematerialne są dużo większe niż materialne.
Straty niematerialne wynikłe z ataku są trudne do oszacowania. O ile naprawa podartego płaszcza czy rachunek z apteki za leki przedstawiają realne koszty o tyle stres i trauma są trudne do wycenienia. W takich sytuacjach warto skorzystać z doświadczonego adwokata, który zmagał się już z tego typu sprawami.
Kto odpowiada za szkody spowodowane przez psa?
Według polskiego prawa za zachowanie psa odpowiedzialny jest właściciel lub osoba zachowująca się jak właściciel. Nawet jeżeli dana osoba nie figuruje w rejestrze jako właściciel, tylko karmi i sprawuję opiekę nad psem, to ponosi ona pełną odpowiedzialność za wszelkie szkody wyrządzone przez psa.