Kosmetyki naturalne – moda czy świadoma pielęgnacja?

cosmetics
.

Kosmetyki naturalne od kilku lat stają się coraz bardziej popularne. Zdaniem niektórych jest to tylko moda, natomiast inni wskazują na rosnącą świadomość konsumentów. Czym charakteryzują się kosmetyki naturalne, dlaczego warto je stosować i czy wybieranie ich jest modne, czy po prostu świadome? Podpowiadamy.

Czym są kosmetyki naturalne i co je wyróżnia?

Zgodnie z raportem SW Research z maja 2019 roku, aż 7 na 10 kobiet twierdzi, że w ostatnich latach zmieniły swoje nawyki konsumenckie, dotyczące zakupu kosmetyków i kupują coraz więcej produktów naturalnych. Badanie wykazało także, że około 90% pań z dużych miast świadomie wybiera kosmetyki naturalne, natomiast aż 60% kobiet jest gotowa zapłacić za produkt więcej, jeśli zawiera on organiczne i ekologiczne składniki. Zgodnie z wynikami tego badania należy także zaznaczyć, że większość Polek wybiera naturalne kosmetyki dlatego że dbają o swoje zdrowie lub o środowisko. Czym w takim razie są kosmetyki naturalne i co je wyróżnia? Kosmetyk naturalny to produkt zawierający substancje pochodzenia roślinnego, mineralnego i zwierzęcego. Oczywiście te ostatnie składniki nie są odpowiednie dla wegan. Warto wiedzieć o tym, że czasami dany kosmetyk jest tylko nazwany naturalnym, natomiast w jego składzie znajdują się także substancje syntetyczne. Właśnie dlatego tak ważne jest sprawdzanie listy INCI, czyli składu danego produktu.

Moda na kosmetyki naturalne, czy po prostu świadoma pielęgnacja?

Człowiek w ostatnich latach coraz częściej chce wracać do natury. Jest to z jednej strony związane z sytuacją ekologiczną na świecie, a z drugiej strony z poszukiwaniem coraz lepszych produktów, które zagwarantują zdrowie na długie lata. Takie trendy widać więc wyraźnie w odniesieniu do jedzenia, a także kosmetyków. Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy kupowanie kosmetyków naturalnych jest tylko modą, czy raczej świadomą pielęgnacją. Można uznać, że w większości przypadków jest to raczej świadomy wybór, chociaż oczywiście część konsumentów traktuje to jako trend i podąża za modą. Warto zaznaczyć, że nie można jednoznacznie uznać, czy kosmetyki naturalne są lepsze od tych konwencjonalnych, ponieważ najważniejszy jest skład danego produktu oraz efekty, na jakie liczy konsument. Przykładowo więc kosmetyki naturalne mogą dobrze nawilżać, jednak zwykle mają słabe działanie przeciwstarzeniowe. Z drugiej strony naturalne produkty zwykle są lepsze dla natury, ale mają także właściwości alergenne, a więc nie powinni ich używać alergicy.

Coraz większa świadomość konsumentów

Okazuje się, że dla coraz większej liczby osób, kosmetyki naturalne są świadomym wyborem. Do najważniejszych korzyści, związanych z korzystaniem z takich kosmetyków, można zakwalifikować następujące:

  • bezpieczne i przyjazne skórze składniki,
  • substancje pochodzenia naturalnego są odpowiednie dla środowiska,
  • zwykle takie kosmetyki mają proste składy i formuły,
  • mniej chemii, konserwantów, barwników, syntetyków,
  • skuteczne działanie,
  • opakowania nadają się do recyclingu,
  • nie ma toksycznych składników przenikających do wód gruntowych,
  • odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych.

Właśnie dlatego kosmetyki naturalne cieszą się sporą popularnością, a wybierają je przede wszystkim osoby świadome, a także te żyjące w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.

Marka Weleda jako przykład kosmetyków naturalnych

Marka Weleda to firma, która powstała w 1921 roku w Szwajcarii i od tamtego czasu tworzy kosmetyki naturalne, przeznaczone dla różnych typów cery. Większość roślin do produkcji kosmetyków pochodzi z własnych upraw marki Weleda, co sprawia, że firma zdecydowanie zasługuje na szacunek. W ofercie marki Weleda każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, ponieważ firma posiada nie tylko kremy, toniki i sera, ale także pasty do zębów, kremy do rąk, płyny pod prysznic oraz produkty dla kobiet w ciąży. Kosmetyki Weleda produkowane są w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, mają zdrowe i bezpieczne składy, a dodatkowo są skuteczne. Produkty tej marki zawierają w sobie ekstrakty roślinne, a więc są także odpowiednie dla wegan.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

92 − = 87