Odkurzacz kominkowy – dlaczego warto go mieć?

Odkurzacz
.

Kominek jest fantastycznym wyposażeniem domu. Docenia się go zwłaszcza w chłodne jesienne i zimowe wieczory, kiedy można usiąść w cieplutkim salonie z kawą i książką do czytania. Posiadanie kominka wiąże się jednak również z koniecznością regularnego czyszczenia – wybierania sadzy i popiołu. Zamiatanie takich zanieczyszczeń nie jest wygodne, poza tym, nie pozwala na dokładne usunięcie zabrudzeń. W takiej sytuacji najlepiej sprawdza się odkurzacz kominkowy.

Zwykły odkurzacz nie wystarczy?

Odkurzacz kominkowy jest wyposażony w metalowy pojemnik bezworkowy, który można łatwo opróżnić. Poza tym, cechuje go wysoka moc oraz zaawansowany system filtracji. Domowe odkurzacze są po prostu za słabe, by poradzić sobie z gęstym i ciężkim popiołem.

Odkurzanie kominka jest dozwolone również niektórymi modelami odkurzaczy przemysłowych, jeśli w instrukcji nie zawarto przeciwwskazań.

Sprawdź również wkład kominowy kwadratowy.

Sprawdź do przy zakupie!

  • Filtr w odkurzaczu powinien być łatwy do wymienienia
  • Najlepiej, jeśli wąż ssący jest długi i ma wąską końcówkę. W takim przypadku można łatwo dotrzeć nawet do najmniejszych zakamarków. Dobrze, jeśli rura przy odkurzaczu jest metalowa.
  • Warto sprawdzić jakie zanieczyszczenia można odkurzać danym modelem. W kominku mogą przecież znaleźć się kawałki szkła, metalu albo piasek.
  • Większość modeli odkurzaczy kominkowych przystosowana jest do wciągania zimnego popiołu, choć na rynku dostępne są także wersje do sprzątania nie do końca oziębionych zanieczyszczeń.
  • Z zasady – im moc odkurzacza jest większa, tym szybciej usuniemy zanieczyszczenia. Dobrym modelem jest np. odkurzacz do kominka Karcher (600W).
  • Duży pojemnik na zanieczyszczenia pozwala na rzadsze opróżnianie.

Odkurzacz kominkowy – inne zastosowania

Dobrej jakości odkurzacze kominkowe można stosować do codziennego użytku w domu. Duża moc ssąca pozwala szybciej usunąć zabrudzenia oraz dokładnie wyczyścić dywany i wykładziny. Ponad to, odkurzacz kominkowy może być stosowany do czyszczenia pieca na paliwo stałe. Maszyna świetnie sprawdzi się też podczas sprzątania garażu albo odkurzania samochodu.

Alternatywą dla odkurzacza kominkowego jest separator popiołu nakładany na zwykły odkurzacz. Posiada on zestaw filtrów, które chronią silnik przed filtrami. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które sporadycznie czyszczą kominek. Jest to na pewno tańsze rozwiązanie. Jak widać, dedykowany odkurzacz do kominka ma wiele zalet, więc jego zakup jest dobrą inwestycją na lata. Jeśli szukasz sposobu na uszczelnienie drzwiczek wkładów kominkowych sprawdź sznur do pieca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 45 = 47