Alkomat jest świetnym i praktycznym pomysłem na prezent dla ukochanego mężczyzny. Potrafi ostrzec przed zbyt dużym stężeniem alkoholu we krwi i zapobiec poważnym konsekwencjom prawnym, które mogą nas spotkać po prowadzeniu samochodu w stanie po spożyciu alkoholu.
Dlaczego akurat alkomat?
To uniwersalny i przydatny gadżet, który umożliwia podjęcie racjonalnej decyzji dotyczącej prowadzenia samochodu. Dzień po uroczystości, na której mieliśmy okazję spożywać alkohol, bardzo często wiąże się z dylematem, czy można już bezpiecznie wsiąść do samochodu bez zbędnych obaw, czy też jeszcze nie. Niejednokrotnie w takiej sytuacji stężenie alkoholu we krwi może przekraczać dozwoloną jednostkę, a mylne stwierdzenie trzeźwości narazi nas na niezwykle nieprzyjemne konsekwencje.
Cena, jaką możemy ponieść za mylne przeświadczenie o trzeźwości
Stłuczki, kontrole oraz wypadki z udziałem kierowców w stanie nietrzeźwości oraz po użyciu alkoholu zachodzą stosunkowo często. Stan po użyciu zachodzi, gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ lub gdy jego obecność w wydychanym powietrzu waha się od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm3. Jazda samochodem w takim stanie może wiązać się z poważnymi następstwami – pozbawieniem wolności do 30 dni lub grzywną do 5 tysięcy oraz zakazem prowadzenia pojazdów na czas do lat 3. Prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości naraża nas natomiast na sankcję dwóch lat pozbawienia wolności i wysoką grzywną.
Jakie działania podjąć po zakupie alkomatu?
Regularne badanie alkomatem uchroni nas przed wyżej wymienionymi konsekwencjami i umożliwi podjęcie rozsądnej i bezpiecznej decyzji. – Po zakupie urządzenia pomiarowego warto zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi kalibracji, które bardzo często są umieszczane w instrukcjach obsługi. Cykliczne sprawdzanie urządzeń, kalibracja i ewentualna naprawa alkomatów to bardzo ważne działania, które należy podjąć, gdy mamy wrażenie, iż wyniki pomiarów rozmijają się z rzeczywistością – komentuje ekspert z serwisu http://www.kalibracja-alkomatu.pl/.