Komfort na najwyższym poziomie – szlafroki

szlafrok
.

Wbrew pozorom, szlafrok nie jest takim zbędnym wydatkiem jak mogłoby się wydawać. To bardzo praktyczna i wygodna część garderoby, którą można zakładać nie tylko po kąpieli. Po pracy stanowi idealne zastępstwo dla służbowego, często dość niewygodnego stroju i pozwala cieszyć się spokojnym, cichym wieczorem przy telewizorze czy książce.

Historia szlafroków

Historia szlafroków rozpoczęła się w XVIII-wiecznej Francji, gdzie służyły przede wszystkim kobietom. Pełniły rolę peleryny, która chroniła ubrania przed zabrudzeniem podczas czesania i porannej toalety. Jednak niektórzy twierdzą, że szlafrok pochodzi od nieformalnego stroju, jaki nosili tureccy mężczyźni w towarzystwie najbliższej rodziny. Męskie i damskie szlafroki osiągnęły dużą popularność w Niemczech, a następnie trend przeniósł się na inne kraje europejskie, w tym Polskę. Wraz z biegiem czasu wygląd szlafroków się zmieniał – coraz chętniej eksperymentowano z materiałami, zdobieniami i krojem.

Rodzaje szlafroków

Szlafroki można podzielić na damskie i męskie. Te drugie zazwyczaj są w dość ciemnych kolorach, a szyte są z bawełny, włókna bambusowego lub mikrowłókna. Niektóre wyglądem przypominają styl marynarski, inne są prążkowane, a jeszcze inne mają kontrastowy, szalowy kołnierz. Wybór ich długość zależy od osobistych preferencji, większość z nich ma kieszenie, a elementem obowiązkowym jest pasek. Choć szlafrok to z reguły samodzielna część garderoby, to z powodzeniem można dobrać do niego również inne elementy, takie jak ręcznik lub kapcie.

Damskie szlafroki

Szlafroki dla kobiet różnią się krojem, kolorem i grubością. Można podzielić je na cieńsze, uszyte z lekkich materiałów oraz grubsze, pozwalające zatrzymać ciepło po kąpieli lub prysznicu. Szlafroki na lato są bardziej zwiewne i nie mają kaptura, a czasem nawet zapięcia – są za to ozdobione haftami lub innymi drobnymi aplikacjami czy printami. Typowym, letnim szlafrokiem jest model satynowy – idealnie komponuje się z kobiecą, lekką koszulą nocną i podkreśla sylwetkę dzięki zastosowaniu paska.

Dużą popularnością cieszą się szlafroki kimono. Nawiązują do tradycyjnego stroju japońskiego, są bardzo stylowe. Mają kształt litery T, są wiązane w pasie i posiadają długie rękawy. Zazwyczaj szyte są z jedwabiu, a więc są idealne na wiosnę i lato.

Kobiecy szlafrok idealny

Wybór szlafroka nie jest łatwy. Panie, które szybko marzną i uwielbiają ciepło, powinny zdecydować się na model długi, uszyty z weluru lub frotte. Z kolei na dni cieplejsze lepszym wyborem będzie szlafrok z bawełny, który pozwoli skórze oddychać. Jest bardzo funkcjonalny i praktyczny, doskonały dla kobiet lubiących prostotę. Szlafrok nie powinien być zbyt ciasny – nie może za bardzo opinać ciała, ale jednocześnie nie należy kupować szlafroka zbyt dużego. Tu najważniejsza jest wygoda i samopoczucie – kobieta nie może czuć się niechlujnie w szlafroku, ponieważ wtedy z pewnością nie będzie chcieć go nosić.

Szlafrok jako kobieca stylizacja

W dzisiejszych czasach szlafrok to już nie tylko domowe okrycie wierzchnie, które zakłada się tuż po kąpieli i zdejmuje przed wejściem do łóżka. To również ważny element damskiej garderoby, który w połączeniu z odpowiednią piżamą stworzy duet idealny. Można go nosić również o poranku, po powrocie z pracy… Damski szlafrok sprawia, że zawsze można czuć się komfortowo podczas codziennej chwili relaksu. Na szlafrokizaczęli zwracać uwagę także najwięksi projektanci mody, umieszczając ich projekty w swoich kolekcjach. Warto przekonać się, że może być on równocześnie użyteczny i… modny!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

50 − = 41