5 mitów na temat oczyszczania organizmu

dieta
.

Żyjemy w czasach, kiedy jedzenie jest niemal naszpikowane konserwantami, a powietrze, które wdychamy, z pewnością nie jest krystalicznie czyste. Co jakiś czas warto więc zafundować sobie dietę oczyszczającą. Wokół oczyszczania ciała narosło jednak wiele mitów – dowiedz się, co jest kłamstwem!

Dieta oczyszczająca oznacza konieczność zakupu drogich produktów

W Internecie pojawia się mnóstwo aukcji, na których można kupić gotowe soki, które zostały przygotowane “specjalnie” dla osób, które chcą oczyścić organizm. Nie brak jest także suplementów diety o egzotycznie brzmiących nazwach, które rzekomo przyspieszają usuwanie toksyn z organizmu. Prawda jest jednak taka, że oczyszczanie można przeprowadzić, mając do dyspozycji jedynie zwykłe, lekkostrawne produkty spożywcze. Bądźmy bardzo ostrożni również w przypadku doboru suplementów diety – najlepiej będzie w tej sprawie skonsultować się z dietetykiem.

Podczas oczyszczania powinieneś intensywnie ćwiczyć

Aktywność zalecana podczas diety oczyszczającej to na przykład spokojne spacery, joga lub pływanie – pod warunkiem, że będzie to raczej relaksacyjne unoszenie się na tafli wody, niż bicie rekordów. Dieta oczyszczająca wiąże się z przyjmowaniem mniejszej ilości kalorii niż zwykle, przez co – zwłaszcza w pierwszych dniach – możemy czuć się nieco osłabieni. Na pewno nie jest to czas na wycieńczające treningi!

Wymioty i biegunka to znak, że Twój organizm się oczyszcza

Nie – to raczej znaki mówiące o tym, że padłeś ofiarą… zatrucia pokarmowego. To prawda, że podczas diety oczyszczającej nasze jelita pracują szybciej – w żadnym razie nie powinniśmy jednak odczuwać żadnych nieprzyjemnych dolegliwości związanych z układem pokarmowym. Jeśli tak się dzieje, przeanalizujmy swój jadłospis i zastanówmy się, co mogło nam zaszkodzić.

Dietę oczyszczającą powinny stosować jedynie osoby chore

Oczyszczać organizm powinien każdy z nas – w końcu wszyscy żyjemy w zanieczyszczonym środowisku i prowadzimy dość stresujący tryb życia. Niezależnie od tego, czy cierpimy na nadwagę, czy też nie, co jakiś czas dobrze jest skorzystać z dobrodziejstw diety oczyszczającej. Jeżeli jednak chorujemy na coś przewlekle, jesteśmy w ciąży lub planujemy ją w najbliższym czasie – koniecznie skonsultujmy się z lekarzem lub dietetykiem, zanim przejdziemy na tego rodzaju dietę.

Oczyszczanie oznacza kilka dni głodówki

Absolutnie nie! Dieta oczyszczająca organizm nie polega na głodzeniu się – w ten sposób można co najwyżej spowolnić metabolizm oraz doprowadzić do tego, że po zakończeniu diety… “rzucimy” się na jedzenie. Skuteczne oczyszczanie powinno trwać około dwóch tygodni – w tym czasie spożywajmy koktajle owocowo-warzywne, lekkie zupy, sałatki (bez tłustych sosów) oraz kasze. Ważne jest również picie dużych ilości wody oraz zielonej herbaty.

Plan diety oczyszczającej, która uwzględni indywidualne potrzeby Twojego organizmu, chętnie dobierze Ci dietetyk z Centrum Dietetycznego Naturhouse. Znajdź zatem placówkę Centrum, które znajduje się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania i… umów się na wizytę!

Więcej informacji znajdziesz na stronie: http://jaksiezmotywowac.pl/blog/kuchnia/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

80 − = 74