Czym są buty profilaktyczne i kiedy warto się na nie zdecydować?

buty
.

Stopy małych dzieci wciąż się rozwijają, dlatego też podczas wyboru obuwia dla najmłodszych, należy kupować jedynie odpowiednio profilowane modele. Często jednak zdarza się tak, że maluchy posiadają pewne wady stóp, aby temu zaradzić, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie buty profilaktyczne dla dzieci. Czym jest obuwie profilaktyczne oraz w jakim celu należy się w nie zaopatrzyć? Oto cenne rady!

Charakterystyka butów profilaktycznych

Buty dla dzieci muszą być wygodne, muszą także posiadać specjalne wkładki z wybrzuszeniami, dzięki czemu stopa dobrze się kształtuje. Musimy pamiętać, że stopy dziecka wciąż rosną, a nieodpowiednie buty mogą je zniekształcić. By zapewnić swojemu maluchowi to, co najlepsze, warto zdecydować się na obuwie zdrowotne, czyli na buty profilaktyczne dla dzieci. Te różnią się od obuwia ortopedycznego. Pełnią one inne funkcje. Buty ortopedyczne mają za zadanie korekcje zniekształceń stóp u dzieci, natomiast buty profilaktyczne skierowane są dla tych dzieci, które mają właściwy kształt oraz rozmiar stóp. To, co obuwie profilaktyczne ma na celu, to z całą pewnością zapewnienie właściwego rozwoju stóp oraz przede wszystkim zapobiegają powstaniu jakichkolwiek dolegliwości oraz zniekształceń.

Buty profilaktyczne dla dzieci – najważniejsze cechy

Wady stóp najczęściej powstają w procesie rozwoju dzieci. Za małe, zbyt ciasne i źle dopasowane buciki mogą mieć wpływ na przyszły kształt stóp. Dlatego lekarze bardzo często polecają rodzicom zakup butów profilaktycznych. Oto najważniejsze ich cechy:

  1. Wnętrze tych butów jest odpowiednio wyprofilowane. Zakłada również możliwość włożenia specjalnej wkładki ortopedycznej, jeśli taka zostanie polecana przez lekarza rodzinnego. Dlatego też są one wykonane inaczej, niż zwyczajne obuwie, są bardziej przystosowane.
  2. Kolejnym ważnym punktem jest ich wygląd. Każdy wie, jak dzieci mogą ulegać wpływom oraz jak łatwo je zranić. Dlatego nieraz inny wygląd, czy inaczej wyglądające ubranie może niekorzystnie odbić się na dziecku, szczególnie tym w wieku szkolnym. Na szczęście buty profilaktyczne dla dzieci nie odbiegają swoim wyglądem od zwyczajnych butów, które kupić można w każdym sklepie obuwniczym. To ma oczywiście duże znaczenie dla dobrego samopoczucia dziecka.
  3. W obuwiu dziecięcym dużą rolę odgrywa usztywnienie pięty. Dzięki temu stopa stale utrzymuje się w odpowiedniej pozycji. Oczywiście buty profilaktyczne posiadają właściwie usztywnioną tylna część bucika. Ponadto, buty powinny posiadać nieco wyższą cholewkę, co zabezpieczyć może przed skaleczeniem, czy zwichnięciem.
  4. Ważnym elementem jest także budowa butów profilaktycznych dla dzieci. Obuwie to posiada trzy paseczki z zapięciami, które umożliwiają regulację. Dzięki temu buty łatwo dopasować do stopy każdego dziecka. Paski te umożliwiają również otwieranie cholewki. To pozwala znowu na swobodne włożenie stopy do buta. Zapięcia te powodują, że możliwe staje się idealne dopasowanie obuwia do stopy, nawet wtedy, gdy włożone są do wewnątrz wkładki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

92 − = 86