Jak dochodzi do zakażenia rotawirusem? Czy da się temu zapobiec? Krótki poradnik dla rodziców

dziecko
.

Zakażenie rotawirusem jest jedną z najczęściej występujących przyczyn ostrej biegunki i wymiotów u dzieci. Uciążliwe objawy prowadzące nierzadko do silnego odwodnienia wywołują niepokój u rodziców. Sprawdź, jak dochodzi do zakażenia, by zapobiec zachorowaniu.

Wirus Rota jest specyficzną formą wirusa, który atakuje przede wszystkim dzieci w wieku pomiędzy 6. miesiącem życia a 2. rokiem życia. Do zakażenia dochodzi głównie wiosną i zimą, a najbardziej narażone na wirusa rota są maluchy uczęszczające do żłobka czy przedszkola.

Rotawirus rozprzestrzenia się także w okresie wylęgania

Wirus rota jest podstępnym drobnoustrojem – rozprzestrzenia się nie tylko w okresie trwania choroby, ale również w fazie wylęgania. Oznacza to, że zainfekowane dziecko może zarażać nawet na kilka dni przed wystąpieniem objawów oraz do 7-10 dni po ustąpieniu choroby.

Nie tylko droga kropelkowa…

Każdy rotawirus charakteryzuje się niską dawką zakażającą, czego skutkiem jest pojawienie się choroby nawet przy stosunkowo niewielkiej ilości drobnoustrojów. Dlatego o zakażenie jest bardzo łatwo – szczególnie, że wirus ten przenosi się nie tylko drogą kropelkową. Znacznie więcej źródeł zakażenia oznacza większe prawdopodobieństwo ataku wirusów rota.

  • Droga kropelkowa

Rotawirus może być przekazany w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym dzieckiem. Mowa o takich wydzielinach jak: ślina, kaszel, mocz, stolec. Warto przy tym pamiętać, że wirus na rękach może utrzymywać się nawet do 4 godzin.

  • Droga pokarmowa

Do zakażenia wirusem rota może dojść podczas spożywania zainfekowanej żywności. Dotyczy to jednak przede wszystkim produktów przyrządzanych bez obróbki cieplnej. Należy zatem zwrócić uwagę na sałatki, kanapki, owoce, a nawet wodę.

  • Droga kontaktowa

Wirus Rota może zostać przekazany na drodze kontaktowej, tj. w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi przedmiotami. Jest on na tyle silny, że poza organizmem potrafi przetrwać nawet kilka tygodni. Wystarczy więc, że chore dziecko bawi się tymi samymi zabawkami co inne maluchy, dotyka klamek, poręczy, itp., aby zdrowe dzieci zostały zakażone.

Jak zapobiec zakażeniu rotawirusowemu?

Jako, że rotawirus może rozprzestrzeniać się na kilka dni przed wystąpieniem charakterystycznych objawów, ciężko jest w porę zapobiec infekcji. Dlatego należy raczej mówić o zmniejszeniu ryzyka zakażenia tym wirusem.

Jest to możliwe poprzez:

  • zachowanie higieny osobistej – szczególnie ważne jest częste mycie rąk, jako że wirus może utrzymywać się na dłoniach nawet przez kilka godzin,
  • szczepienia – chociaż nie dają 100-procentowej ochrony przed zakażeniem, badania kliniczne pokazują, że nawet 95% zaszczepionych niemowląt wykazuje odporność na infekcje; ważne jest, by pierwszą dawkę szczepionki podać między 6. a 12. tygodniem życia dziecka, a cały cykl zakończyć między 24. a 32. tygodniem życia niemowlęcia.

Jeżeli do zachorowania dojdzie w domu, należy odizolować chore dziecko od rodzeństwa. Chory maluch nie powinien również uczęszczać do żłobka / przedszkola oraz unikać miejsc, w których przebywa dużo dzieci. Jest to bowiem środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się zakażenia rotawirusem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

31 − = 30