Drewniane zabawki dla dzieci, czyli… powrót do korzeni

zabawki
.

Świadomi rodzice coraz częściej rezygnują z kupowania głośnych, grających zabawek, przy których rola dziecka ogranicza się jedynie do wciśnięcia guziczka. Przychylnie spoglądają natomiast na zabawki edukacyjne, rozwijające wyobraźnię i pobudzające kreatywność oraz zabawki drewniane. Te ostatnie cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród rodziców, jak i dzieci. Jak wiele mają zalet i dlaczego warto po nie sięgać wyjaśniamy poniżej.

Postaw na drewniane zabawki

Fascynacja grającymi, mówiącymi i wydającymi masę innych dźwięków zabawkami zaczyna powoli odchodzić do przeszłości. Nie ulega wątpliwości, że niektóre z nich mają walory edukacyjne i dobrze, jeśli dzieci mogą się nimi bawić. Jednak przeważająca większość to zabawki, które oprócz tego, że robią dużo hałasu, nie wnoszą nic pozytywnego w rozwój dziecka. Na domiar złego, nie dość, że szybko nudzą dzieci, to jeszcze zabijają w nich kreatywność.

A gdzie zabawki, które bawią, uczą, rozwijają i wymagają od dziecka większej kreatywności i wyobraźni?

Na szczęście okazuje się, że i dziś można znaleźć je w sklepach. Wystarczy wejść choćby na stronę E-babystuff.pl zabawki dla niemowląt. Znajdziecie tam takie perełki jak drewniany gryzak dla niemowląt, a dla starszych dzieci drewniany robot kuchenny, czy stylowy, drewniany wózek dla lalek. Proste, drewniane zabawki, pozbawione baterii i błyskających światełek mogą dać dziecku znacznie więcej, niż można by się spodziewać.

  • Po pierwsze – pozwalają dziecku bawić się zgodnie z jego wyobraźnią i własnym pomysłem, a nie życzeniem producenta, jak zwykle wygląda w przypadku zabawek grających.
  • Po drugie – zabawki drewniane w przeważającej większości są znacznie trwalsze niż te, wykonane z tworzyw sztucznych.
  • Po trzecie i ostatnie – wykonane są z bezpiecznego dla maluszków materiału, co ma niebagatelne znaczenie w dzisiejszych czasach, kiedy w produktach oferowanych przez sklepy jest coraz więcej szkodliwych składników. Wystarczy wspomnieć choćby fakt, że wiele zabawek importowanych z Chin zawiera w swym składzie toksyczne ftalany i ołów.

Zabawki wykonane z takiego surowca jak drewno wygrywają z tymi plastikowymi i grającymi jeszcze jedna ważną cechą – znacznie lepiej pobudzają wyobraźnię dziecka. Udowodniono już, że im prostsza konstrukcja, tym więcej kreatywności i pomysłowości dziecko wkłada w zabawę.

Trochę historii

Aby unaocznić, że nie odkrywamy dziś Ameryki, a zabawki drewniane znane były od dawien dawna, warto wspomnieć, że archeolodzy odnaleźli ślady drewnianych zabawek na terenach słowiańskiego Biskupina. W Średniowieczu zabawkami z drewna bawiły się już nie tylko dzieci, ale także dorośli. Powstawały wtedy drewniane instrumenty, zwierzęta, czy manekiny. Jeszcze 30 lat temu również w Polsce większość dziecięcych zabawek wykonywana była właśnie w drewnie. Dziś na szczęście można zaobserwować powrót do korzeni i ponowne nimi zainteresowanie.

Zalety drewnianych zabawek

Zabawki wykonane z drewna mają bardzo wiele zalet. Ważne ze względu na jakość, bezpieczeństwo i wygodę użytkowania cechy stanowią o ich przewadze nad zabawkami wykonanymi z plastiku.

Bezpieczeństwo
Drewno jest ekologicznym surowcem stworzonym przez samą naturę. Nie posiada w swoim składzie żadnych toksycznych i sztucznych dodatków. Oszlifowane na gładko nie może uszkodzić delikatnej skóry dziecka.

Trwałość
Drewniane zabawki znacznie trudniej złamać, czy uszkodzić. Są odporne na działanie czynników mechanicznych i fizycznych. Nawet jeśli zostaną przez dziecko upuszczone, czy nadepnięte, nie powinny na tym ucierpieć. Zabawki drewniane mogą być użytkowane bez jakichkolwiek konserwacji nawet przez kilkadziesiąt lat, nic więc dziwnego, że dawniej przekazywane były kolejnym pokoleniom dzieciaków.

Kreatywność
Prostota zabawek drewnianych sprawia, że rozwijają dziecięcą kreatywność znacznie lepiej, niż ich plastikowe odpowiedniki. W tych pierwszych to dziecko decyduje, jak będzie się bawiło, w przypadku tych drugich zwykle schemat zabawy zwykle zostaje z góry narzucony przez producenta.

Na co należy zwrócić uwagę

Kupując akcesoria dla dzieci, niezależnie od tego, czy będą to zabawki, czy wszelkiego rodzaju krzesełka do karmienia, leżaczki lub jakiekolwiek inne produkty, należy bezwzględnie przestrzegać zasady wybierania jedynie tych, które posiadają znak atestu CE. Deklaracja producenta o wykonaniu przedmiotu zgodnie z wymogami Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa i ekologii powinna być jednym z najważniejszych kryteriów wyboru zabawki.

1 komentarz


  1. Ciekawy artykuł i pouczający. Rzeczywiście drewniane zabawki wracają do łask i przemawia za nimi i nie tylko sentyment, ale jakość wykonania, wygląd i walory edukacyjne. Oczywiście dobrze jest wiedzieć na co zwracać uwagę.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

55 − 50 =